| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt ustawy akcyzowej trafi do uzgodnień pod koniec marca

Projekt ustawy akcyzowej trafi do uzgodnień pod koniec marca

Po koniec marca br. projekt nowej ustawy akcyzowej powinien trafić do uzgodnień międzyresortowych - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik. Obecnie prace nad projektem kończy Ministerstwo Finansów.


Wiceminister zdradził jedynie, że projekt będzie dotyczył głównie zmian w energetyce oraz uporządkowania kwestii akcyzowych w innych sektorach.

Według wcześniejszych informacji, nowa ustawa o akcyzie opodatkuje energię elektryczną na etapie jej sprzedaży odbiorcom końcowym. Obecnie podatek jest płacony przez elektrownię. Oznacza to, że obowiązek płacenia podatku będą mieli dystrybutorzy energii zamiast producentów.

Stawka za jedną megawatogodzinę wynosi teraz 20 zł i ma zostać utrzymana na tym poziomie.

Ministerstwo pracuje też nad projektem innej ustawy, która uporządkuje i ujednolici zasady zwrotu akcyzy na używane samochody sprowadzane z krajów UE.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) potwierdził 6 marca, że osoby, które sprowadziły używane samochody z krajów UE, otrzymają zwrot nadpłaconej akcyzy. Wysokość nadpłaty określą jednak organy celne na podstawie wartości rynkowej podobnych aut w Polsce.

Dominik powiedział, że ustawa powinna być wkrótce gotowa. Ministerstwo chce się przedtem zapoznać z pisemnym uzasadnieniem wyroku WSA.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK