| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta zeznania do 30 kwietnia

Korekta zeznania do 30 kwietnia

Podatnik, który złożył PIT, lecz zmienił zdanie i chce rozliczyć się z małżonkiem, do końca kwietnia może złożyć korektę.


Podatnicy, którzy za 2006 rok rozliczyli się samodzielnie, mogą dojść do wniosku, że korzystniejsze byłoby opodatkowanie łącznie z małżonkiem. W tej sytuacji można skorygować zeznanie. Jednak korekta będzie możliwa wtedy, gdy zostanie dokonana w odpowiednim terminie. Korekty można dokonać pod warunkiem, że istnieje prawo do wspólnego rozliczenia.


Małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w oparciu o art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólne rozliczenie jest możliwe, jeśli zostaną spełnione określone wymagania. W rozliczeniu za 2006 rok podatnicy będący małżeństwem muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ponadto małżeństwo powinno trwać przez cały rok podatkowy, a małżonków musi łączyć wspólność majątkowa. Żaden z małżonków nie może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Nie może też rozliczać pozarolniczej działalności gospodarczej za pomocą 19-proc. stawki liniowej. Koniecznym wymogiem jest także złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie wraz z zeznaniem podatkowym. Wniosek ten należy złożyć do końca kwietnia.


Podatnik, który zmieni zdanie co do osobnego opodatkowania, musi, po pierwsze - złożyć korektę deklaracji, a po drugie - wniosek o wspólne rozliczenie z małżonkiem. Pamiętajmy, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Wniosek o wspólne rozliczenie składa się przez zaznaczenie odpowiedniego miejsca na formularzu zeznania.


PRZYKŁAD: UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI PODATNIKÓW

20 lutego podatniczka złożyła zeznanie za 2006 rok. W związku z tym, że osiągnęła niskie dochody, okazało się, że korzystniej będzie, jeśli rozliczy się wspólnie z mężem. Do 30 kwietnia musi więc złożyć właściwy PIT, na którym zaznacza, że jest to korekta zeznania. Na tym samym zeznaniu podatnicy powinni zaznaczyć kwadrat, gdzie wnioskują o wspólne rozliczenie. Dodatkowo należy złożyć pismo uzasadniające korektę.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK