| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta zeznania do 30 kwietnia

Korekta zeznania do 30 kwietnia

Podatnik, który złożył PIT, lecz zmienił zdanie i chce rozliczyć się z małżonkiem, do końca kwietnia może złożyć korektę.


Podatnicy, którzy za 2006 rok rozliczyli się samodzielnie, mogą dojść do wniosku, że korzystniejsze byłoby opodatkowanie łącznie z małżonkiem. W tej sytuacji można skorygować zeznanie. Jednak korekta będzie możliwa wtedy, gdy zostanie dokonana w odpowiednim terminie. Korekty można dokonać pod warunkiem, że istnieje prawo do wspólnego rozliczenia.


Małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w oparciu o art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólne rozliczenie jest możliwe, jeśli zostaną spełnione określone wymagania. W rozliczeniu za 2006 rok podatnicy będący małżeństwem muszą podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Ponadto małżeństwo powinno trwać przez cały rok podatkowy, a małżonków musi łączyć wspólność majątkowa. Żaden z małżonków nie może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Nie może też rozliczać pozarolniczej działalności gospodarczej za pomocą 19-proc. stawki liniowej. Koniecznym wymogiem jest także złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie wraz z zeznaniem podatkowym. Wniosek ten należy złożyć do końca kwietnia.


Podatnik, który zmieni zdanie co do osobnego opodatkowania, musi, po pierwsze - złożyć korektę deklaracji, a po drugie - wniosek o wspólne rozliczenie z małżonkiem. Pamiętajmy, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Wniosek o wspólne rozliczenie składa się przez zaznaczenie odpowiedniego miejsca na formularzu zeznania.


PRZYKŁAD: UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI PODATNIKÓW

20 lutego podatniczka złożyła zeznanie za 2006 rok. W związku z tym, że osiągnęła niskie dochody, okazało się, że korzystniej będzie, jeśli rozliczy się wspólnie z mężem. Do 30 kwietnia musi więc złożyć właściwy PIT, na którym zaznacza, że jest to korekta zeznania. Na tym samym zeznaniu podatnicy powinni zaznaczyć kwadrat, gdzie wnioskują o wspólne rozliczenie. Dodatkowo należy złożyć pismo uzasadniające korektę.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK