| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

W ustawie o VAT pojawi się nowa forma rozliczeń: ryczałt kwotowy. Nie wszyscy podatnicy będą jednak chcieli z niej skorzystać. Przepisy nie pozwalają bowiem ryczałtowcom świadczyć usług na rzecz firm.


zmiana prawa

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja zajmująca się nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zakończyła wczoraj rozpatrywanie zmian zawartych w rządowym projekcie ustawy. W trakcie posiedzenia dyskusję wywołała propozycja wprowadzenia możliwości rozliczania się przez niektórych podatników w formie ryczałtu kwotowego.


Z uproszczonych zasad rozliczeń mieliby korzystać jedynie podatnicy będący osobami fizycznymi, u których wartość sprzedaży w roku poprzednim nie przekroczyła 35 tys. euro. Stawki ryczałtu, podobnie jak w karcie podatkowej, mają być zróżnicowane w zależności od rodzaju branży, liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której działa przedsiębiorca. Największe wątpliwości wzbudza jednak warunek, zgodnie z którym możliwość wyboru ryczałtu ma dotyczyć jedynie podatników świadczących usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych.


- Przepis ten będzie martwy. Żaden podatnik nie będzie chciał stracić klientów, świadomie rezygnując ze zleceń na rzecz firm - powiedział na posiedzeniu podkomisji prof. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Zdaniem posłów i ekspertów podatkowych problemem może być także zbyt wąski katalog usług opodatkowanych w formie ryczałtu zawarty w projektowanym załączniku nr 10 do ustawy.


Wiceminister finansów Jacek Dominik pytany o to, czy resort rozważa poszerzenie listy usług objętych ryczałtem odpowiedział, że takie działanie oznaczałoby dodatkowe koszty dla budżetu.


- Konstrukcja katalogu odpowiada idei wprowadzenia ryczałtu VAT jako formy rozliczeń przeznaczonej tylko dla najdrobniejszych przedsiębiorców - podkreślał wiceminister.


Dodał, że ryczałt ma być jedynie wyjątkiem od ogólnych zasad rozliczeń VAT oraz, że celem jego wprowadzenia jest zachęcenie najdrobniejszych przedsiębiorców, by wychodzili z szarej strefy i rejestrowali się jako podatnicy podatku od towarów i usług.


Przewodniczący podkomisji poseł Ryszard Wawryniewicz z PiS przedstawił wczoraj harmonogram dalszych prac nad ustawą. Wynika z niego, że parlamentarne prace nad ustawą (łącznie z rozpatrzeniem jej przez Senat) powinny zakończyć się do czerwca.


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK