| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.


ZMIANA PRAWA

Regulacje zawarte w poselskim projekcie Samoobrony mają na celu ograniczenie tworzenia przez producentów nadmiernych zapasów wyrobów tytoniowych (papierosów i tytoniu do palenia) z opłaconą niższą stawką akcyzy. Praktykę taką stosują firmy tytoniowe przed planowanymi podwyżkami tego podatku, w celu utrzymania cen na dotychczasowym poziomie. Działania te, jak czytamy w uzasadnieniu projektu, kosztują budżet co najmniej 400 mln zł rocznie.


W celu ograniczenia praktyk producentów tytoniu projektodawcy proponują ustanowienie specjalnej opłaty wyrównawczej. Musiałyby ją uiszczać firmy, które w tzw. okresie prewencyjnym wprowadziłyby do obrotu krajowego wyroby tytoniowe powyżej ustalonej normy.


Okres prewencyjny miałby wynosić 45 dni kalendarzowych poprzedzających każdorazową zmianę stawek akcyzy. Na dzień poprzedzający rozpoczęcie danego okresu prewencyjnego podmioty wprowadzające do obrotu krajowego wyroby tytoniowe musiałyby sporządzać specjalne zestawienia, oddzielnie dla papierosów i tytoniu do palenia, potrzebne do obliczenia norm. Zestawienie podlegałoby weryfikacji właściwego naczelnika urzędu celnego.


Termin złożenia deklaracji rozliczeniowej i zapłaty opłaty wyrównawczej wynosiłby 30 dni od dnia zakończenia okresu prewencyjnego.


45
dni ma wynosić okres prewencyjny przed zmianą stawek akcyzy

Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK