| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jednorazowa sprzedaż z VAT

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.


Zdaniem ministra finansów sprzedaż nawet jednej działki może być uznana za działalność gospodarczą i opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jak wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską, od 1 maja 2004 r. opodatkowaniu VAT podlega, co do zasady, odpłatna dostawa gruntów budowlanych. Musi być ona jednak dokonana przez podatnika VAT. Nie będzie podlegała podatkowi sprzedaż dokonana przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem, jeżeli nie ma ona znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy.


Częstotliwość czynności


Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikiem podatku od towarów i usług jest m.in. osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, która obejmuje wszelką działalność producentów. Także wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, jak również - czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W ustawie o VAT nie ma jednak definicji częstotliwości. Według ministra finansów, znaczenie tego pojęcia (częsty, wielokrotny) może wskazywać na to, iż w niektórych przypadkach nawet jednorazowa sprzedaż działek może zostać uznana za działalność gospodarczą, jeżeli w momencie jej realizacji osoba ma zamiar dokonywać tych czynności wielokrotnie. Według MF, podejmowane przez właściciela takie czynności jak zmiana przeznaczenia gruntu, podział nieruchomości na kilka lub kilkanaście działek, stanowią ciąg zdarzeń. Może to świadczyć o zamiarze wykonywania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy.


Liczy się zamiar


Z kolei zamiar kontynuowania sprzedaży może być przesłanką do uznania tych czynności za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Tak więc, zdaniem ministra, w niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w pewnych odstępach czasu sprzedaż działek może zostać uznana za działalność gospodarczą.


Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK