| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Podatnik zachowuje prawo do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w okresie, w którym powstała nadwyżka, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.


Podatnik do 31 grudnia 2005 r. prowadził działalność w formie spółki cywilnej. 5 stycznia 2006 r. razem ze wspólnikami zgłosił zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej i został wyrejestrowany z rejestru podatników VAT zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT). W maju 2006 r. dokonał remanentu i złożył deklarację wykazującą zwrot różnicy VAT. Organy podatkowe obu instancji odmówiły uznania tej deklaracji i zwrotu podatku powołując się na art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim zwrot różnicy podatku należnego nie przysługuje podatnikom, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. W ocenie organu takie sformułowanie przepisu odnosi się również do sytuacji, w której podatnik składa deklaracje po wyrejestrowaniu. Podatnik złożył więc skargę do sądu.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzje organów podatkowych. W ocenie sądu decyzja narusza prawo. Organy błędnie dokonały wykładni art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zdaniem sądu przepis ten nie odnosi się do sytuacji, w których, tak jak w przedmiotowej sprawie, spółka w okresie rozliczeniowym, w którym wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, była zarejestrowana w rejestrze podatników VAT i nabyła to prawo stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie może być bowiem traktowany jako następcza utrata prawa do uzyskania zwrotu podatku naliczonego.


Sygn. akt I SA/Lu 726/06


Izabela Staszewska

Zespół Zarządzania Wiedzą firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK