| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Podatnik zachowuje prawo do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w okresie, w którym powstała nadwyżka, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.


Podatnik do 31 grudnia 2005 r. prowadził działalność w formie spółki cywilnej. 5 stycznia 2006 r. razem ze wspólnikami zgłosił zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej i został wyrejestrowany z rejestru podatników VAT zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT). W maju 2006 r. dokonał remanentu i złożył deklarację wykazującą zwrot różnicy VAT. Organy podatkowe obu instancji odmówiły uznania tej deklaracji i zwrotu podatku powołując się na art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z nim zwrot różnicy podatku należnego nie przysługuje podatnikom, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. W ocenie organu takie sformułowanie przepisu odnosi się również do sytuacji, w której podatnik składa deklaracje po wyrejestrowaniu. Podatnik złożył więc skargę do sądu.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzje organów podatkowych. W ocenie sądu decyzja narusza prawo. Organy błędnie dokonały wykładni art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Zdaniem sądu przepis ten nie odnosi się do sytuacji, w których, tak jak w przedmiotowej sprawie, spółka w okresie rozliczeniowym, w którym wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, była zarejestrowana w rejestrze podatników VAT i nabyła to prawo stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie może być bowiem traktowany jako następcza utrata prawa do uzyskania zwrotu podatku naliczonego.


Sygn. akt I SA/Lu 726/06


Izabela Staszewska

Zespół Zarządzania Wiedzą firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK