| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik musi mieć udział w procedurze zwrotu akcyzy

Podatnik musi mieć udział w procedurze zwrotu akcyzy

Podstawą zwrotu akcyzy od sprowadzonego z zagranicy używanego auta będzie wartość rynkowa. Do jej ustalenia potrzebne będą m.in. wiek, przebieg, marka pojazdu.


Gazeta Prawna otrzymała pisemne uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie Macieja Brzezińskiego (sygn. akt III SA/Wa 254/07), w którym sąd wskazał na kryteria, jakimi powinny kierować się organy celne przy zwrocie akcyzy od sprowadzonych po 1 maja 2004 r. używanych samochodów. Uzasadnienie pisemne jest korzystniejsze od ustnego, ogłoszonego 6 marca 2007 r. W uzasadnieniu ustnym sąd wskazał, że wartość akcyzy będzie ustalana na podstawie wartości rynkowej samochodu, a nie faktury posiadanej przez podatnika.


Z wersji pisemnej tego wyroku wynika, że podstawą do ustalenia kwoty podatku krajowego również będzie wartość rynkowa. Jednak w dalszej części uzasadnienia sąd podkreślił, że aby ustalić wartość rynkową podobnego samochodu używanego w Polsce, należy posłużyć się narzędziami umożliwiającymi zobiektywizowane ustalenie jego wartości w oparciu o takie kryteria jak: wiek, przebieg, stan ogólny, rodzaj napędu, marka lub model. Organ podatkowy powinien posługiwać się jawnymi i jasnymi kryteriami, na których opiera się metoda ustalania wartości rynkowej samochodu.


Sąd warszawski podkreślił także, że należy porównać podatek akcyzowy nałożony na pojazd sprowadzony z zagranicy z krajową kwotą tego podatku zawartą w wartości rynkowej podobnego samochodu zakupionego i zarejestrowanego pierwszy raz w Polsce. Zwrotowi będzie podlegać ta część akcyzy, która przewyższa akcyzę zawartą w wartości podobnego samochodu zarejestrowanego wcześniej w Polsce. Zdaniem WSA, właściciel używanego pojazdu sprowadzonego z UE powinien mieć zapewniony czynny udział w działaniach i prawo do kwestionowania czynności organów administracji podjętych w materii zwrotu akcyzy.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK