| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata kwalifikowane są do kategorii nadzwyczajnych, gdy nie mają związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania i są trudne do przewidzenia.


Firmy ewidencjonują zyski lub straty nadzwyczajne, jeżeli są one efektem zdarzeń trudnych do przewidzenia, występujących poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązanych z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia. Wynika to z przepisów ustawy o rachunkowości. Dorota Polak, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young podkreśla jednak, że dane zdarzenie, ze względu na różny zakres działalności gospodarczej poszczególnych firm, może mieć charakter nadzwyczajny dla jednej, a nie mieć takiego charakteru w przypadku innych działalności.


Ważna jest ocena zdarzeń


Według niej przykładowo straty w składnikach majątku spowodowane powodzią, pożarem, huraganem itp. dla wielu jednostek gospodarczych są zdarzeniami nadzwyczajnymi. Jednak jednostki będące zakładami ubezpieczeniowymi nie mogą zaliczyć do strat nadzwyczajnych roszczeń odszkodowawczych z tytułu powyższych zdarzeń losowych, zgłoszonych przez beneficjentów polis ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia od tego rodzaju ryzyka.

- Dlatego niezbędne jest wskazanie w zakładowym planie kont zdarzeń, które jednostka będzie traktować jako przyczynę do powstania strat i zysków nadzwyczajnych - twierdzi nasza rozmówczyni.

Należy pamiętać, że nie wszystkie zdarzenia da się przewidzieć i zdefiniować w zakładowym planie kont. Ważna jest zatem każdorazowo analiza i ocena zdarzeń w celu poprawnego ich zaklasyfikowania.


Bez ryzyka ogólnego


Nasz ekspert radzi, aby dokonując kwalifikacji zdarzenia jako pozycji nadzwyczajnej, porównać to zdarzenie ze zdarzeniami występującymi w toku działalności operacyjnej, finansowej i pozostałej danej jednostki.

- Kryterium rozstrzygającym, czy zdarzenie ma charakter nadzwyczajny, jest brak jego związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania oraz trudność jego przewidzenia - wyjaśnia Dorota Polak.

Od 2005 roku pozycja zysków i strat nadzwyczajnych nie występuje w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK