| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata kwalifikowane są do kategorii nadzwyczajnych, gdy nie mają związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania i są trudne do przewidzenia.


Firmy ewidencjonują zyski lub straty nadzwyczajne, jeżeli są one efektem zdarzeń trudnych do przewidzenia, występujących poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązanych z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia. Wynika to z przepisów ustawy o rachunkowości. Dorota Polak, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young podkreśla jednak, że dane zdarzenie, ze względu na różny zakres działalności gospodarczej poszczególnych firm, może mieć charakter nadzwyczajny dla jednej, a nie mieć takiego charakteru w przypadku innych działalności.


Ważna jest ocena zdarzeń


Według niej przykładowo straty w składnikach majątku spowodowane powodzią, pożarem, huraganem itp. dla wielu jednostek gospodarczych są zdarzeniami nadzwyczajnymi. Jednak jednostki będące zakładami ubezpieczeniowymi nie mogą zaliczyć do strat nadzwyczajnych roszczeń odszkodowawczych z tytułu powyższych zdarzeń losowych, zgłoszonych przez beneficjentów polis ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia od tego rodzaju ryzyka.

- Dlatego niezbędne jest wskazanie w zakładowym planie kont zdarzeń, które jednostka będzie traktować jako przyczynę do powstania strat i zysków nadzwyczajnych - twierdzi nasza rozmówczyni.

Należy pamiętać, że nie wszystkie zdarzenia da się przewidzieć i zdefiniować w zakładowym planie kont. Ważna jest zatem każdorazowo analiza i ocena zdarzeń w celu poprawnego ich zaklasyfikowania.


Bez ryzyka ogólnego


Nasz ekspert radzi, aby dokonując kwalifikacji zdarzenia jako pozycji nadzwyczajnej, porównać to zdarzenie ze zdarzeniami występującymi w toku działalności operacyjnej, finansowej i pozostałej danej jednostki.

- Kryterium rozstrzygającym, czy zdarzenie ma charakter nadzwyczajny, jest brak jego związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania oraz trudność jego przewidzenia - wyjaśnia Dorota Polak.

Od 2005 roku pozycja zysków i strat nadzwyczajnych nie występuje w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej.


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK