| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego, która pozwoli utrzymać niższy VAT w budownictwie mieszkaniowym, ma być gotowa w przyszłym tygodniu - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Budownictwa.


W następnym tygodniu zostanie ogłoszona definicja budownictwa społecznego. Do tego czasu resort budownictwa chce przekonać Ministerstwo Finansów, by zgodziło się na przedłużenie obowiązywania ustawy o zwrocie VAT od materiałów budowlanych. Opracowanie definicji budownictwa społecznego zapewni Polsce utrzymanie po 1 stycznia 2008 r. preferencyjnej 7proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym.


W Ministerstwie Budownictwa potwierdzono, że we wtorek doszło do spotkania przedstawicieli tego resortu z Ministerstwem Finansów, jednak protokół uzgodnień nie został podpisany. Prace nad definicją budownictwa społecznego nadal trwają. Szef resortu Andrzej Aumiller zapewnił, że definicja będzie gotowa w następnym tygodniu.


- Nic się nie zmieniło. Nie ma ostatecznych uzgodnień, ale prace nad definicją zbliżają się do finału - powiedział GP Jakub Lutyk, rzecznik resortu finansów.

Tymczasem według wiceministra finansów Jacka Dominika informacje o ustaleniach, do których miało dojść, są mocno naciągane.


W środę pojawiły się informacje, że definicja budownictwa społecznego jest gotowa. Obniżona 7-proc. stawka VAT miałaby objąć m.in. samodzielną budowę domów jednorodzinnych. To zaskoczenie, bo w przypadku budowy systemem gospodarczym podatek obejmuje wyłącznie materiały budowlane. W tym wypadku wprowadzenie niższej stawki nie jest możliwe z uwagi na regulacje UE.


Andrzej Aumiller powiedział, że chciałby jeszcze rozmawiać z minister finansów Zytą Gilowską na temat przedłużenia obowiązywania ustawy o zwrocie VAT od materiałów budowlanych. Jak dotąd MF nie chciało się na to zgodzić, tłumacząc to stanowiskiem Komisji Europejskiej.


Wcześniej resorty budownictwa i finansów doszły do porozumienia, by niższy VAT dotyczył mieszkań o powierzchni do 120 mkw. i domów o powierzchni do 220 mkw. Nie było jednak zgody co do zakresu remontów opodatkowanych 7-proc. stawką.


7
proc. VAT w budownictwie mieszkaniowymbędzie można stosować dzięki definicji budownictwa społecznego.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK