| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Termin mija 26 marca

Termin mija 26 marca

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.


Podatnicy VAT, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, muszą składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. To ogólna zasada wynikającą z ustawy z 11 listopada 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


- Zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, który rozpoczął działalność przed 1 marca tego roku, co do zasady powinien do 25 marca złożyć deklarację VAT-7, w której rozliczy podatek należny i naliczony z lutego, a także może rozliczyć podatek naliczony ze stycznia - wyjaśnił Gazecie Prawnej Krzysztof Słapczyński, prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski, Szermach, Okorowska we Wrocławiu.


Dzień później


W tym miesiącu jednak 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę. Zatem wspomniany termin upływa 26 marca.

Ponadto do 25 marca (czyli w tym miesiącu wyjątkowo 26 dnia miesiąca) podatnicy VAT niezarejestrowani jako czynni i osoby prawne niebędące podatnikami VAT, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10 tys. euro lub którzy skorzystali z możliwości złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności, są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-8. Zawiera ona informacje o zakresie dokonywanych nabyć za poprzedni okres rozliczeniowy.


Taksówki osobowe


Do 25 marca (a obecnie wyjątkowo do 26 marca) skrócone deklaracje dla podatku od towarów i usług - VAT-12 obowiązani są złożyć podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 proc. (i poinformowali o tym naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym chcą stosować ryczałt).


Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK