| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą prostsze rozliczenia

Będą prostsze rozliczenia

Spółki będą zobowiązane do ujawniania większej ilości informacji. Firmy prościej przeliczą transakcje w walutach obcych. Zmiany te zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przygotowany w resorcie finansów.


Rozmowa z JOANNĄ DADACZ, dyrektorem departamentu rachunkowości w Ministerstwie Finansów


Wiadomo już, że resort finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Jakich zmian możemy się spodziewać?

- Dotyczą one dwóch obszarów. Pierwszy to konieczność dostosowania ustawy o rachunkowości do zmienionych dyrektyw Unii Europejskiej. Sprowadzają się one do zwiększenia zakresu ujawnianych danych, szczególnie w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego. Drugi obszar zmian poświęcony jest tym wszystkim aspektom wynikającym z ustawy o rachunkowości, które sprawiały trudności w trakcie jej stosowania.


Teraz tych problemów już nie będzie?

- Zmiany dotyczą m.in. zasad wyceny i inwentaryzacji nieruchomości inwestycyjnych, jeżeli nie przyjęto dla nich zasad wyceny obowiązujących dla środków trwałych. Podjęto też próbę dostosowania przepisów ustawy do przepisów o podatku dochodowym w zakresie rozliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych. Związane jest to ze zmianą w ustawach o podatku dochodowym kursu obowiązującego przy przeliczaniu tych transakcji. Zdecydowaliśmy się również na wprowadzenie zmiany dotyczącej zasad rozliczania połączeń spółek. Zmieniony został również obszar konsolidacji.


Zmiany w zakresie konsolidacji to zdaje się efekt niedoskonałych przepisów?

- Zaproponowaliśmy zmiany przepisów o konsolidacji w zakresie niezbędnym do transpozycji dyrektyw UE, uwzględniając przy tym zmiany regulacji MSR. Praktyka pokazała, że przepisy, które były tworzone kilka lat temu, nie są doskonałe i trzeba je uporządkować. Zaproponowaliśmy więc inne podejście do definicji na przykład grupy kapitałowej, jednostki dominującej, znaczącego inwestora. Wprowadziliśmy też inną definicję sprawowania współkontroli. W odniesieniu do połączeń zakładamy wyłączenie metody łączenia udziałów, w przypadku spółek nieznajdujących się pod wspólną kontrolą.


Mam rozumieć, że rozwiązania proponowane w ustawie zmierzają w kierunku tych, które zakładają Międzynarodowe Standardy Rachunkowości?

- Niekoniecznie. Nie powiedziałabym tego tak definitywnie. Oczywiście uwzględniamy te aspekty MSR, które uległy zmianie i są zbieżne z dyrektywami. Jeżeli jednak tak nie jest, nie możemy dopuścić, aby przepisy ustawy były sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej.


A czy resort zamierza w najbliższym czasie wprowadzać zmiany w zakresie stosowania MSR?

- Mamy jedną propozycję. Ustawa o rachunkowości nie reguluje sytuacji, w której jednostka sporządzająca sprawozdania finansowe zgodnie z MSR przestaje je stosować i powinna przejść na zasady określone w ustawie o rachunkowości. Przykładem takiej sytuacji jest spółka, która wycofała się z giełdy. Ustawodawca nie przewidział, co spółka powinna zrobić. Czy nadal stosować MSR, czy też w momencie zejścia z giełdy nie powinna już tego robić. Czy jeśli na przykład 6 marca jest dniem zejścia z giełdy, to czy spółce nie wolno stosować MSR od 1 stycznia danego roku, czy też może poprowadzić rachunkowość według MSR do końca roku.


Co proponuje w tej sytuacji ministerstwo?

- Proponujemy, aby decyzję w sprawie dalszego stosowania bądź niestosowania MSR podejmował organ, który uprzednio zdecydował o przejściu na MSR. Trzeba pamiętać, że jednostki poniosły ogromne koszty związane ze zmianą zasad rachunkowości. Jednocześnie wskazujemy w ustawie, jak powinny być rozliczone skutki przejścia z MSR na ustawę. Jest to jedno z zagadnień, które będzie z pewnością szeroko dyskutowane.


Czyli nie ma propozycji zmiany, która pozwoliłaby wszystkim jednostkom stosującym ustawę o rachunkowości przejść na międzynarodowe standardy?

- Na dzień dzisiejszy jeszcze się na to nie zdecydowaliśmy. Głosy, które dochodzą do ministerstwa, wskazują na to, że nie ma dużego zainteresowania możliwością wyboru, gdy nie ma takiej konieczności. Mamy w Polsce przewagę małych i średnich jednostek, które stosują zasady rachunkowości określone w ustawie, i wolą pozostać na przepisach polskich.


Może warto zatem pomyśleć o ułatwieniach dla tej grupy przedsiębiorstw? Czy resort ma jakieś pomysły?

- Tak naprawdę ustawa o rachunkowości zawiera już szereg uproszczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejnym proponowanym ma być zwolnienie małych i średnich jednostek z pomiaru poziomu wykorzystania zdolności produkcyjnych w celu obliczenia kosztu wytworzenia produktu. Podjęliśmy też próbę dostosowania zasad przeliczania operacji w walutach obcych do przepisów o podatku dochodowym.


Kiedy nowe rozwiązania mogą zacząć obowiązywać?

- Chcielibyśmy, aby zmiany w ustawie zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Propozycje zostały przesłane do uzgodnień wewnątrzresortowych. Kolejnym etapem będą uzgodnienia zewnętrzne wraz z zamieszczeniem projektu zmian na stronach internetowych w Biuletynie Informacji Publicznej.


NOWE PRZEPISY ZA KILKA MIESIĘCY

- I półrocze 2007 r. - konsultacje wewnątrz- i międzyresortowe

- II półrocze 2007 r. - przekazanie do uzgodnień parlamentarnych

- 1 stycznia 2008 r. - wejście w życie znowelizowanej ustawy


SPÓŁKI GIEŁDOWE MAJĄ PROBLEMY

Spółka wraz z wejściem na giełdę musi przejść z ustawy o rachunkowości na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Gdy wycofuje się z giełdy:

- w obecnym stanie prawnym - musi prowadzić księgi zgodnie z ustawą o rachunkowości, ma problemy z rozliczeniami

- po zmianie przepisów - będzie miała możliwość wyboru: - pozostania przy MSSF - powrotu do stosowania ustawy o rachunkowości

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK