| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje charytatywne, które w ramach darowizny otrzymują z innych państw unijnych samochody, stają się podatnikami podatku akcyzowego.


Podmioty zajmujące się działalnością charytatywną nie są zwolnione z podatku akcyzowego od samochodów. Wchodząc w posiadanie auta osobowego przekazanego w drodze darowizny przez podmiot z innego kraju Unii Europejskiej i przemieszczając ten samochód na terytorium Polski, dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego. Tym samym w świetle art. 80 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym stają się podatnikiem tego podatku - wyjaśnił minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.


Zakres zwolnień


Ministerstwo Finansów tłu- maczy, że zakres zwolnień od akcyzy został określony w ustawie z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 72, poz. 500 z późn. zm.). Przepisy te nie przewidują zwolnienia z podatku organizacji charytatywnej, która dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu darowanego przez podmiot z innego kraju UE. W efekcie organizacje takie powinny po przywozie samochodu do Polski złożyć w terminie pięciu dni (licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego) do właściwego naczelnika urzędu celnego deklarację uproszczoną oraz zapłacić akcyzę (nie później niż z chwilą rejestracji pojazdu).


Stawki podatku


MF przypomina, że od 1 grudnia 2006 r. stawki podatku wynoszą 13,6 proc. dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 ccm i 3,1 proc. dla pozostałych samochodów osobowych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia także, że na razie zwolnienie z przedmiotowej akcyzy dla organizacji charytatywnych nie jest rozważane.


Stawki akcyzy
13,6proc.
dla samochodów  osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3

3,1proc. dla pozostałych samochodów  osobowych


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK