| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje charytatywne, które w ramach darowizny otrzymują z innych państw unijnych samochody, stają się podatnikami podatku akcyzowego.


Podmioty zajmujące się działalnością charytatywną nie są zwolnione z podatku akcyzowego od samochodów. Wchodząc w posiadanie auta osobowego przekazanego w drodze darowizny przez podmiot z innego kraju Unii Europejskiej i przemieszczając ten samochód na terytorium Polski, dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego. Tym samym w świetle art. 80 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym stają się podatnikiem tego podatku - wyjaśnił minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.


Zakres zwolnień


Ministerstwo Finansów tłu- maczy, że zakres zwolnień od akcyzy został określony w ustawie z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 72, poz. 500 z późn. zm.). Przepisy te nie przewidują zwolnienia z podatku organizacji charytatywnej, która dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu darowanego przez podmiot z innego kraju UE. W efekcie organizacje takie powinny po przywozie samochodu do Polski złożyć w terminie pięciu dni (licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego) do właściwego naczelnika urzędu celnego deklarację uproszczoną oraz zapłacić akcyzę (nie później niż z chwilą rejestracji pojazdu).


Stawki podatku


MF przypomina, że od 1 grudnia 2006 r. stawki podatku wynoszą 13,6 proc. dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 ccm i 3,1 proc. dla pozostałych samochodów osobowych. Ministerstwo Finansów wyjaśnia także, że na razie zwolnienie z przedmiotowej akcyzy dla organizacji charytatywnych nie jest rozważane.


Stawki akcyzy
13,6proc.
dla samochodów  osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3

3,1proc. dla pozostałych samochodów  osobowych


Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »