| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie ulga na internet

Będzie ulga na internet

Od nowego roku czeka nas wiele zmian w podatkach. Do korzystnych należy zaliczyć wprowadzenie nowej ulgi na dostęp do internetu. W rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione z tego tytułu do wysokości 760 zł.

Nowa ulga na internet, którą przewiduje znowelizowana ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 2004 r. nr 263, poz. 2619), jest oceniana przez ekspertów jako korzystna dla podatników i może być zachętą do instalowania internetu. Jak wyjaśnił nam Paweł Szymański, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., w rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli dokonać odliczenia wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania internetu w lokalu czy też budynku będącym ich miejscem zamieszkania.

Odliczenie dokonywane będzie od dochodu podatnika, tak jak przy darowiznach na cele kultu religijnego lub działalność pożytku publicznego. – Kwota odliczenia za dany rok nie może przekroczyć kwoty 760 zł. Odlicza się w tych granicach wydatki faktycznie na ten cel poniesione. Warto dodać, że wysokość wydatków na użytkowanie internetu w miejscu zamieszkania musi być udokumentowana fakturą VAT.

Odliczenia tego będą mogły dokonać prywatne osoby fizyczne korzystające z internetu. Natomiast osoby korzystające z internetu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tak jak dziś zaliczą poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Będą też mogły odliczyć VAT. Dlatego też te osoby nie będą miały prawa do odliczenia w ramach nowej ulgi – stwierdził Paweł Szymański.

Jednocześnie dodał, że jeśli chodzi o dokonanie takiego odliczenia przez małżonków, to przepisy nie zawierają jasnych wskazówek w tym zakresie. – Istnieją poglądy, iż każde z nich z osobna będzie mógł odliczyć od dochodu 760 zł. Niemniej jednak w tym zakresie zalecałbym ostrożność. Każdy przypadek należy bowiem rozpatrzyć indywidualnie. Ostrożni podatnicy powinni uzyskać interpretację swojego urzędu skarbowego – powiedział Paweł Szymański, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK