| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Bardzo istotnymi zmianami przewidzianymi w znowelizowanej ostatnio ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są te, które dostosowują zawarte w niej przepisy do regulacji dotyczących VAT.

Ze zmian wprowadzonych w art. 12 ustawy o CIT wynika, że przychodami (z określonymi zastrzeżeniami) będzie w szczególności kwota podatku od towarów i usług: nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących wspomnianymi środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Nie są to jednak jedyne zmiany dostosowujące CIT do unormowań związanych z podatkiem od towarów i usług. Ostatnia nowelizacja zmieniła przepisy zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z tych nowych unormowań wynika, że nie będzie się uważać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że kosztem uzyskania przychodów ma być podatek naliczony:

• jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT,
• w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeśli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zmienione nowelą przepisy stanowią ponadto, że nie będzie się uznawać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym jednak, że ma być kosztem uzyskania przychodów podatek należny w przypadku:

• importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT; kosztem uzyskania przychodów nie będzie jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
• przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

Oprócz tego nie będzie się uważać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że takim kosztem ma być kwota VAT nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji (zgodnie z art. 16a-16m) lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji.

Przepis ten będzie stosowany odpowiednio w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Ta ostatnia regulacja wynika z nowego ustępu 7c dodanego do art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK