| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Bardzo istotnymi zmianami przewidzianymi w znowelizowanej ostatnio ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są te, które dostosowują zawarte w niej przepisy do regulacji dotyczących VAT.

Ze zmian wprowadzonych w art. 12 ustawy o CIT wynika, że przychodami (z określonymi zastrzeżeniami) będzie w szczególności kwota podatku od towarów i usług: nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących wspomnianymi środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Nie są to jednak jedyne zmiany dostosowujące CIT do unormowań związanych z podatkiem od towarów i usług. Ostatnia nowelizacja zmieniła przepisy zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z tych nowych unormowań wynika, że nie będzie się uważać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że kosztem uzyskania przychodów ma być podatek naliczony:

• jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT,
• w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeśli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zmienione nowelą przepisy stanowią ponadto, że nie będzie się uznawać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym jednak, że ma być kosztem uzyskania przychodów podatek należny w przypadku:

• importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT; kosztem uzyskania przychodów nie będzie jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
• przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

Oprócz tego nie będzie się uważać za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że takim kosztem ma być kwota VAT nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji (zgodnie z art. 16a-16m) lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji.

Przepis ten będzie stosowany odpowiednio w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Ta ostatnia regulacja wynika z nowego ustępu 7c dodanego do art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »