| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie ulga dla producentów biokomponentów

Będzie ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą płacili niższy podatek, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić do ustawy z dnia 15 lutego 1995 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) ulgę podatkową, która ma rekompensować część kosztów produkcji biokomponentów. Odpowiedni projekt ustawy trafił właśnie do konsultacji społecznych.


Zgodnie z nowymi przepisami producenci biokomponentów mogliby w latach 2007-2014 odliczać od podatku kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty mogą być dodawane.


Odliczenie nie mogłoby jednak przekroczyć 19 proc. kwoty różnicy, która stanowi nadwyżkę średniej ceny nabycia biokomponentów nad średnią ceną nabycia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty mogą być dodawane.


Średnie ceny nabycia biokomponentów i paliw ciekłych oraz wartości opałowe będzie określał do końca stycznia każdego roku kalendarzowego w drodze rozporządzenia minister gospodarki w porozumieniu z ministrem finansów. Przy rozliczeniu za 2007 rok średnie ceny określone zostaną do końca tego roku. Jeżeli producenci biokomponentów nie będą produkowali tradycyjnych paliw ciekłych, do obliczenia kwoty ulgi będą stosowali średnie ceny nabycia paliw ciekłych określone w rozporządzeniu.


Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia i będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2007 r.


Niezależnie od konsultacji społecznych projekt zostanie przekazany do Komisji Europejskiej. Ulga w podatku dochodowym traktowana jest bowiem jako pomoc państwa dla producentów biokomponentów i wymaga notyfikacji.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »