| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus nie wyda interpretacji

Fiskus nie wyda interpretacji

Jeżeli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a toczy się postępowanie o udzielenie wiążącej interpretacji dotyczącej nadpłaty, fiskus musi umorzyć postępowanie.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozstrzygnął sprawę dotyczącą możliwości wydania wiążącej interpretacji podatkowej. Podatnik w maju 2005 r. wystąpił o udzielenie wiążącej interpretacji w zakresie możliwości skorzystania z tzw. dużej ulgi budowlanej w 1999 roku (art. 27a ustawy o PIT). Zdaniem podatnika mógł on odliczyć od podatku wydatki poniesione w 1999 roku na budowę domu.


Organ mówi nie


Organy podatkowe uznały stanowisko podatnika za nieprawidłowe, wskazując, że budowany dom jest kolejną nieruchomością podatnika i wobec tego nie zachodzi jedna z przesłanek umożliwiających skorzystanie z prawa do odliczenia. Dom nie może być uznany za zaspokajający potrzeby mieszkaniowe podatnika.


W trakcie toczącego się postępowania o wydanie wiążącej interpretacji podatnik złożył wniosek o zwrot nadpłaty w PIT za 1999 rok. Organy odmówiły zwrotu twierdząc, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do ulgi budowlanej ze względów podniesionych w postępowaniu o wydanie wiążącej interpretacji.


Sąd daje wskazówki


WSA w Łodzi uchylił rozstrzygnięcia w przedmiocie postępowania o udzielenie wiążącej interpretacji. Sąd stwierdził, że wszczęte przez podatnika w wyniku złożenia wniosku o zwrot nadpłaty postępowanie podatkowe wyczerpuje negatywną przesłankę wszczęcia i prowadzenia postępowania w sprawie wydania wiążącej interpretacji określoną w art. 14a par. 1 Ordynacji podatkowej.


W takiej sytuacji postępowanie to powinno być umorzone jako bezprzedmiotowe, ponieważ w postępowaniu o zwrot nadpłaty dojdzie również do dokonania przez organy interpretacji przepisów ustawy o PIT w zakresie możliwości skorzystania przez podatnika z ulgi.


Sygn. akt I SA/Łd 862/06


Bartosz Barański

Zespół zarządzania wiedzą firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK