| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba wypełnić załącznik PIT/X

Trzeba wypełnić załącznik PIT/X

Część osób wypełniających PIT-36 musi też wypełnić załącznik PIT/X, czyli informację o zryczałtowanym podatku dochodowym.


W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, jak i małżonków rozliczających się indywidualnie, załącznik PIT/X wypełnia odrębnie każdy z małżonków.


W części B.1. załącznika podatnik oblicza zryczałtowany podatek dochodowy od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej dokonanej w grudniu 2006 r.


Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego należy obliczyć w sposób przedstawiony w objaśnieniach do formularza rocznego zeznania podatkowego PIT-36.


W części B.2. załącznika PIT/X podatnik wykazuje zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 15 ustawy, uzyskanych poza granicami Polski. Przykładowo: przychód uzyskany z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej niebędącej przedsiębiorcą (płatnikiem) należy pomnożyć przez stawkę podatku w wysokości 19 proc.


W części B.3. załącznika podatnik wykazuje zryczałtowany podatek dochodowy obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ustawy, uzyskanych poza granicami Polski. W części tej podatnik wykazuje również kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w art. 30a ust. 9 i 10 ustawy.


Krzysztof Tomaszewski

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »