| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nabywca musi poinformować urząd

Nabywca musi poinformować urząd

O nabyciu nieruchomości podatnik informuje wójta lub burmistrza gminy, na terenie której jest ona położona. Na tej podstawie organ wyliczy podatek.


Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje w dwóch okolicznościach. Gdy wiąże się z nabyciem nieruchomości, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie na własność lub nabycie prawa użytkowania wieczystego. Gdy obowiązek podatkowy zależy od istnienia budowli, powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.


Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844) osoba fizyczna, będąca właścicielem nieruchomości, powinna złożyć odpowiedniemu organowi szczegółową informację o posiadanych nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności, z którymi związane jest powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego. W przypadku nabycia nieruchomości (lub zbycia) informację taką należy złożyć w ciągu 14 dni od daty zakupu (sprzedaży).


Formularz, którego wzór jest ustalany przez właściwą radę gminy, można uzyskać w poszczególnych urzędach gminy (miast) lub znaleźć na stronach internetowych urzędów. W informacji uwzględnia się jedynie przedmioty opodatkowania podatkiem nieruchomości położone na terenie danej gminy.


Podatek od nieruchomości ustala w drodze decyzji właściwy organ. Jest on płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Jeżeli nabycie nieruchomości nastąpiło w trakcie roku, podatek od nieruchomości za ten rok zostanie ustalony proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Niezłożenie informacji jest zagrożone sankcją z kodeksu karnego skarbowego.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK