| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja organu podatkowego o zapłacie opłaty skarbowej na wydanym podatnikowi dokumencie może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.


Opłata skarbowa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie adnotacji o jej zapłacie na wydanym przez organ podatkowy dokumencie. Podstawą zaliczenia do kosztów podatkowych będzie także dowód uiszczenia opłaty, w szczególności gdy podjęcie czynności urzędowej nie kończy się wydaniem dokumentu.


Opłatę skarbową uiszcza się bezpośrednio w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo (przelewem lub przekazem na rachunek bankowy organu). Osoba wnosząca o dokonanie czynności podlegającej opłacie musi przedłożyć dowód jej uiszczenia. Jest on pozostawiany w aktach sprawy, ale może zostać zwrócony na wniosek podatnika. Konsekwencją wprowadzenia nowych zasad zapłaty opłaty skarbowej jest nałożenie na organy podatkowe obowiązku dokonywania adnotacji o jej zapłacie.


- Zamieszczenie adnotacji ma za zadanie potwierdzenie zdarzenia, które już wystąpiło, a w tym przypadku potwierdzenie, że opłata skarbowa została zapłacona - mówi Agnieszka Stanisławska, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy.


Zdaniem naszej rozmówczyni sporządzona zgodnie z przepisami adnotacja dokumentuje fakt zapłacenia opłaty skarbowej i może stanowić dowód dla zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych.


- To jednak, czy taki wydatek będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, uzależnione jest od tego, czy jego poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością, w szczególności z przychodami podatnika - wyjaśnia ekspert.


Dodaje, że czasami odpowiednio sporządzona adnotacja może być podstawą do wyłączenia wydatku z kosztów podatkowych. Przykładowo może to mieć miejsce w sytuacji, gdy z opisu przedmiotu opłaty skarbowej wynika, że pełnomocnictwo, od którego została zapłacona opłata, dotyczy małżonka członka zarządu.


Dokonanie czynności urzędowej nie zawsze kończy się wydaniem dokumentu. W takim przypadku organ podatkowy dokonuje adnotacji o zapłacie opłaty skarbowej na zgłoszeniu lub wniosku.


Posiadanie oryginału dokumentu, przy założeniu, że podatnik jako dowód złożył poświadczoną kopię dowodu wpłaty lub zażądał zwrócenia dowodu wpłaty, powinno stanowić podstawę do zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych bez względu na treść adnotacji zamieszczonej na dokumencie lub dowodzie wpłaty.


- Niezależnie zatem od tego, czy z zapłatą opłaty skarbowej wiąże się czy też nie otrzymanie dokumentu, o możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatku w postaci opłaty skarbowej decydować będzie związek wydatku z przychodem oraz posiadanie przez podatnika dowodu wpłaty stosownie opisującego przedmiot, od którego dokonuje się zapłaty - podsumowuje Agnieszka Stanisławska.


Ważne! Na dokumencie wydawanym wnioskodawcy przez organ podatkowy powinna znaleźć się adnotacja określająca wysokość uiszczonej opłaty, data wpłaty oraz numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego urzędu gminy (miasta). Adnotacja musi być potwierdzona pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby dokonującej adnotacji

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK