| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każda dotacja z VAT

Nie każda dotacja z VAT

Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie dotacji, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych przez podatnika towarów i świadczonych usług.


W przypadku otrzymania przez zakład budżetowy dotacji celowej na zakup środka trwałego, zgodnie z metodą kapitałową, otrzymane dotacje, które wpłynęły na rachunek bankowy jednostki, księgowane są w następujący sposób:

- Wyciąg bankowy dokumentujący wpływ środków pieniężnych w związku z otrzymaną dotacją: WN konto 13 - „Rachunek bieżący”, MA konto 80 - „Fundusz założycielski”.

- Faktura VAT dokumentująca zakup środka trwałego: WN konto 08 - „Środki trwałe w budowie” - wartość netto, WN konto 22 - „Podatek VAT” - naliczony i jego rozliczenie, MA konto 24 - „Pozostałe rozrachunki” - kwota należna dostawcy.

- Przyjęcie środka trwałego, którego zakup sfinansowano z otrzymanej dotacji celowej, czyli jego wartość netto w cenie nabycia w przypadku odliczenia podatku VAT: WN konto 01 - „Środki trwałe”, MA konto 08 - „Środki trwałe w budowie”,

- Zwrot nierozliczonej dotacji: WN konto 80 - „Fundusz założycielski”, MA konto 13 - „Rachunek bieżący”.


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje opodatkowanie dotacji, w sytuacji gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów i świadczonych usług przez podatnika. Wynika to z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT. Dotacje celowe niemające wpływu na cenę pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.


Jednocześnie zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczane do kosztów. Nabycie środka trwałego w całości lub części sfinansowanego z otrzymanej dotacji daje podatnikowi prawo do dokonania odliczenia, przy czym odliczenia można dokonać tylko w takim zakresie, w jakim zakupiony środek trwały będzie wykorzystywany w działalności opodatkowanej.


Warto też zwrócić uwagę na regulacje zawarte w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Ustawa ta przewiduje, że przychodem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4f i 4g, jest naliczony podatek od towarów i usług, w przypadku gdy podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) - VAT, a po dacie dokonania tegoż zaliczenia zostaje on mu zrefundowany przez obniżenie podatku należnego albo zwrot podatku od towarów i usług.


OPINIA

Krzysztof Bramorski, radca prawny, partner zarządzający kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu

Zdarza się, że zakład budżetowy odlicza VAT od zakupu środków trwałych sfinansowanych dotacją celową, a zatem podatek ten nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego też przepis art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w tym przypadku. Odliczony VAT nie powinien zostać wykazany w pozostałych przychodach operacyjnych.

Jeżeli podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów środka trwałego ze względu na to, że wykonywane zadania objęte dotacją celową nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi, VAT zwiększa wartość zapisów na koncie 08 - „Środki trwałe w budowie” oraz koncie 01 - „Środki trwałe”.


Krzysztof TomaszewskiPolecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK