| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister sam wybierze szefów skarbówki

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.


W czwartek Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o izbach i urzędach skarbowych. Obowiązek przeprowadzania konkursów na szefów izb i urzędów istnieje od 2003 r. Rząd uznał jednak, że dłużej nie będzie sobie wiązał rąk konkursami. Podobnie zrobił już w przypadku służby cywilnej, którą zastąpił państwowym zasobem kadrowym. Spośród członków zasobu rządzący mogą swobodnie mianować urzędników. Tak samo ma wyglądać wybór szefów skarbówki. Minister finansów będzie mógł ich powoływać spośród członków skarbowego zasobu kadrowego. W jego skład wejdą pracownicy resortu finansów, skarbówki oraz urzędnicy z państwowego zasobu kadrowego. Predyspozycje kandydatów do skarbowego zasobu kadrowego będą sprawdzane w trakcie postępowania kwalifikacyjnego. Przeprowadzi je komisja powołana przez ministra finansów. Dyrektorzy i wicedyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli zajmować te stanowiska w jednej izbie lub jednym urzędzie nieprzerwanie przez pięć lat. Resort będzie mógł przedłużyć ich kadencje, ale na nie więcej niż pięć lat. Minister będzie też mógł wielokrotnie przenieść dyrektora izby bądź naczelnika urzędu na takie samo stanowisko w innej izbie i urzędzie.

- System naboru na stanowiska dyrektora bądź naczelnika izby czy urzędu skarbowego będzie dzięki temu bardziej przejrzysty - zachwalał projekt w Sejmie wiceminister finansów Marian Banaś.

Opozycja krytykuje propozycje rządu. - To zmiana logiki wyboru dyrektorów i naczelników skarbówki. Nowi szefowie będą bardziej zależni od ministra finansów. Preferowani będą mierni, ale wierni. Ci, którzy się wychylą, którzy będą mieć swoje zdanie w jakiejś sprawie, inne niż minister, będą mogli być w każdej chwili odwołani. Bez podania powodu - przekonywał poseł Jakub Szulc (PO). - Ten projekt nie nadaje się do tego, by nad nim pracować - stwierdził. I złożył wniosek o jego odrzucenie. Głosowanie w piątek. Koalicjanci popierają projekt, najpewniej trafi on więc do dalszych prac w komisjach.

Piotr Skwirowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK