| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.


Potwierdziła, że ministerstwa: Finansów i Budownictwa zakończyły prace nad definicją budownictwa społecznego, która zapewni utrzymanie tej obniżonej stawki podatku w budownictwie mieszkaniowym. Niższym VAT mają zostać objęte mieszkania i domy kupowane od deweloperów o powierzchni odpowiednio - do 120 mkw. i 220 mkw., a także część remontów. We wtorek projektem ma zająć się rząd.

Nie wszyscy skorzystają
Komentuje Krzysztof Tomaszewski

- Dzięki wprowadzeniu definicji budownictwa społecznego zostanie zachowany preferencyjny VAT na mniejsze mieszkania i domy kupowane np. od deweloperów. Z pewnością będzie to znaczącym wsparciem - generalnie - dla osób o niższych dochodach, gdyż to przede wszystkim one kupują lokale o mniejszej powierzchni. Jest jednak duża grupa osób, których nie stać nawet na zakup niewielkiego, lecz już gotowego mieszkania czy domu na rynku pierwotnym. W takiej sytuacji decydują się one często na budowę domu tzw. systemem gospodarczym. Kupują w zasadzie tylko materiały budowlane, a jak najwięcej prac starają się wykonać samodzielnie lub z pomocą najbliższych. I wiele wskazuje na to, że właśnie ci budujący samodzielnie nie skorzystają z dobrodziejstw definicji budownictwa społecznego. Należy więc rozważyć inne formy wsparcia dla tych inwestorów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »