| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.


Potwierdziła, że ministerstwa: Finansów i Budownictwa zakończyły prace nad definicją budownictwa społecznego, która zapewni utrzymanie tej obniżonej stawki podatku w budownictwie mieszkaniowym. Niższym VAT mają zostać objęte mieszkania i domy kupowane od deweloperów o powierzchni odpowiednio - do 120 mkw. i 220 mkw., a także część remontów. We wtorek projektem ma zająć się rząd.

Nie wszyscy skorzystają
Komentuje Krzysztof Tomaszewski

- Dzięki wprowadzeniu definicji budownictwa społecznego zostanie zachowany preferencyjny VAT na mniejsze mieszkania i domy kupowane np. od deweloperów. Z pewnością będzie to znaczącym wsparciem - generalnie - dla osób o niższych dochodach, gdyż to przede wszystkim one kupują lokale o mniejszej powierzchni. Jest jednak duża grupa osób, których nie stać nawet na zakup niewielkiego, lecz już gotowego mieszkania czy domu na rynku pierwotnym. W takiej sytuacji decydują się one często na budowę domu tzw. systemem gospodarczym. Kupują w zasadzie tylko materiały budowlane, a jak najwięcej prac starają się wykonać samodzielnie lub z pomocą najbliższych. I wiele wskazuje na to, że właśnie ci budujący samodzielnie nie skorzystają z dobrodziejstw definicji budownictwa społecznego. Należy więc rozważyć inne formy wsparcia dla tych inwestorów.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »