| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tytuł wykonawczy na podstawie zgłoszenia SAD

Tytuł wykonawczy na podstawie zgłoszenia SAD

Zgłoszenie celne może być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego. Odbiorca przesyłki, który dokonuje zgłoszenia na dokumencie SAD, będzie o tym informowany.


NOWE PRAWO

Dziś zaczynają obowiązywać zmiany w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowego trybu i warunków przedstawiania towarów i dokonywania zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym. Przesyłki pocztowe dla przedsiębiorców, zawierające towary przeznaczone do celów handlowych podlegające należnościom celnym przywozowym i podatkowym, powinny być dostarczone do urzędów celnych albo miejsc wyznaczonych lub uznanych przez organy celne, przy których funkcjonują urzędy wymiany poczty z zagranicą właściwe ze względu na adres odbiorców przesyłek. Zmienione rozporządzenie (Dz.U. nr 48, poz. 321) wprowadza przepis, zgodnie z którym, w przypadku gdy niektóre przesyłki pocztowe zawierają towary w stosunku do których istnieje obowiązek uiszczenia należności przywozowych lub podatkowych, funkcjonariusz celny powinien wystawić Dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz) w trzech egzemplarzach.


Jeśli przesyłki pocztowe przeznaczone są dla przedsiębiorców, odbiorca powinien dokonać zgłoszenia celnego na dokumencie SAD. Wprowadzone zmiany przewidują, że jeśli przedsiębiorca przesyła organowi celnemu zgłoszenie celne przy użyciu kart 6, 7 i 8 dokumentu SAD, organ celny po przyjęciu zgłoszenia celnego przekazuje przesyłkę wraz z kartami 6 i 8 tego dokumentu osobie przedstawiającej przesyłkę w celu doręczenia odbiorcy. Odbiorca powinien uzupełnić pole 54 przy adnotacji: Kartę 8 otrzymałem, zostałem powiadomiony o kwocie należności wynikającej z długu celnego.


Ponadto gdy zgłoszenie celne dotyczy towarów, w stosunku do których istnieje obowiązek uiszczenia należności przywozowych lub podatkowych, odbiorca powinien podpisać się pod treścią pouczenia umieszczonego na odwrocie dokumentu SAD. Pouczenie wskazuje, że zgłoszenie celne stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego w przypadku wystąpienia określonych w nim okoliczności. Karta 6 dokumentu SAD będzie zwrotnie dostarczana do urzędu celnego przez osobę przedstawiającą przesyłkę w terminie nie dłuższym niż dziesięć dni od dnia jej podpisania przez odbiorcę.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK