| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty pracy. Podatki 2005

Koszty pracy. Podatki 2005

Jedną z najbardziej niekorzystnych zmian, jakie przewiduje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2005 r., jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne - twierdzą niezależni eksperci.

Jak wyjaśnił nam Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o., od 1 stycznia 2005 r. ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i podatku dochodowym od osób prawnych m.in. niewypłacone lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia oraz nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to stosowanie do tych kosztów metody kasowej w zakresie zaliczania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi do końca 2004 r. zastosowanie miała metoda memoriałowa, w związku z czym koszty miesiąca obciążały wynagrodzenia i składki wypłacane za ten miesiąc, nawet jeżeli faktyczna wypłata następowała w miesiącu następnym (co na marginesie jest zgodne z regulacjami kodeksu pracy).

– Wydaje się jednak, że ustawodawca nie przewidział, iż zmiana ta przyniesie niekorzystne konsekwencje również dla tych przedsiębiorców, którzy terminowo wypłacają wynagrodzenia i opłacają składki na ubezpieczenia społeczne. Spowoduje to, że w 2005 r., we wskazanej sytuacji, koszty podatkowe zostaną obciążone wynagrodzeniami oraz składkami jedynie za 11 miesięcy, ponieważ pierwszy koszt z tego tytułu pojawi się dopiero w lutym.

Będzie to miało wpływ na zwiększenie podstawy opodatkowania za rok 2005, a problem ujawni się już przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za styczeń, w którym przychodom podatkowym nie będą odpowiadały koszty pracy. Zmianę tę szczególnie dotkliwie odczują przedsiębiorcy, u których koszty pracy stanowią dużą część kosztów działalności – powiedział Dariusz Bednarski.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK