| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty pracy. Podatki 2005

Koszty pracy. Podatki 2005

Jedną z najbardziej niekorzystnych zmian, jakie przewiduje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2005 r., jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne - twierdzą niezależni eksperci.

Jak wyjaśnił nam Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o., od 1 stycznia 2005 r. ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i podatku dochodowym od osób prawnych m.in. niewypłacone lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia oraz nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to stosowanie do tych kosztów metody kasowej w zakresie zaliczania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi do końca 2004 r. zastosowanie miała metoda memoriałowa, w związku z czym koszty miesiąca obciążały wynagrodzenia i składki wypłacane za ten miesiąc, nawet jeżeli faktyczna wypłata następowała w miesiącu następnym (co na marginesie jest zgodne z regulacjami kodeksu pracy).

– Wydaje się jednak, że ustawodawca nie przewidział, iż zmiana ta przyniesie niekorzystne konsekwencje również dla tych przedsiębiorców, którzy terminowo wypłacają wynagrodzenia i opłacają składki na ubezpieczenia społeczne. Spowoduje to, że w 2005 r., we wskazanej sytuacji, koszty podatkowe zostaną obciążone wynagrodzeniami oraz składkami jedynie za 11 miesięcy, ponieważ pierwszy koszt z tego tytułu pojawi się dopiero w lutym.

Będzie to miało wpływ na zwiększenie podstawy opodatkowania za rok 2005, a problem ujawni się już przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za styczeń, w którym przychodom podatkowym nie będą odpowiadały koszty pracy. Zmianę tę szczególnie dotkliwie odczują przedsiębiorcy, u których koszty pracy stanowią dużą część kosztów działalności – powiedział Dariusz Bednarski.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK