| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy, które uzależniają przywileje podatkowe od miejsca zamieszkania lub siedziby, dyskryminują obywateli Unii Europejskiej.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Raffaele Talotta v. État belge (C-383/05). Dotyczy on oceny belgijskich przepisów, które określają metody szacowania dochodów w przypadku, gdy podatnik, będący rezydentem lub nierezydentem, nie przedstawił organom dowodów dotyczących dochodów lub zysków. Zgodnie z belgijskimi przepisami w takim przypadku dochody lub zyski były szacowane przez odniesienie do zwykłych dochodów lub zysków osiągniętych przez co najmniej trzech podobnych podatników. Przy ocenie tej uwzględniane były zainwestowany kapitał, wysokość obrotu, liczba pracowników itp. Wysokość obrotu osiąganego przez podatników będących nierezydentami określana była natomiast przez zastosowanie minimalnych podstaw opodatkowania.


Zdaniem ETS podatnicy w takiej sytuacji traktowani są różnie w zależności od tego, czy są rezydentami Belgii, czy też nie. Tymczasem przychód uzyskany przez podatnika będącego rezydentem oraz przychód uzyskany przez podatnika będącego nierezydentem należą do tej samej kategorii przychodów` pochodzących z działalności wykonywanej na własny rachunek na terytorium tego samego państwa członkowskiego. Obie kategorie podatników znajdują się w porównywalnych sytuacjach.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Napora

HR Business Partner w GoldenLine &GazetaPraca.pl. Absolwentka Zarządzania na SGGW oraz Bachelor of Business w Athlone Institute of Technology. Przygodę z branżą HR rozpoczęła ponad 4 lata temu w agencji doradztwa personalnego. Zobacz Agnieszkę na GoldenLine.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK