| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Banki nie mogą odliczyć VAT naliczonego

Banki nie mogą odliczyć VAT naliczonego

Podmioty świadczące usługi finansowe nie mogą odliczyć podatku związanego z nabywanymi usługami outsourcingowymi, ponieważ nie wykorzystują ich do wykonywania czynności opodatkowanych.


Przepisy unijne przesądzają o tym, że banki nie mogą odliczyć VAT zawartego w cenie usług outsourcingowych - wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na poselską interpelację. Usługi takie nie służą sprzedaży opodatkowanej. Podstawowa zasada odliczania podatku wynika z art. 86-89 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz art. 13 część B lit. d) i art. 17 VI Dyrektywy o VAT (zastąpionej dyrektywą 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej).Podatnikom VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie, w jakim zakupione przez nich towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo to nie przysługuje podatnikom wykorzystującym zakupione towary i usługi do wykonywania czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Ponieważ banki świadczą usługi zaliczane do pośrednictwa finansowego (PKWiU Sekcja J 65-67), które, co do zasady, są zwolnione z VAT, nie mogą one korzystać z omawianych odliczeń podatku zawartego m.in. w cenach zakupu usług outsourcingowych. Zakupy takie nie są bowiem wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Minister finansów tłumaczy, że kraje spoza Unii, np. Australia i Nowa Zelandia, mogą stosować inne rozwiązania, gdyż nie są związane w zakresie odliczalności VAT regulacjami prawa wspólnotowego EU wynikającymi z dyrektyw. Chodzi m.in. o system polegający na możliwości odliczania przez instytucje finansowe 75 proc. VAT wkalkulowanego w ceny nabycia powszechnie stosowanych usług outsourcingowych.Marcin MusiałCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK