| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął kwestię opodatkowania wygranych w konkursach internetowych. Spółka w ramach panelu internetowego przeprowadzała konkursy, w których uczestnicy odpowiadający poprawnie na wszystkie pytania wygrywali nagrody. Spółka nie miała pewności, czy wygrana opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwróciła się więc o wyjaśnienie wątpliwości do urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu stwierdził, że wygrane w konkursach internetowych nie podlegają zwolnieniu wymienionemu w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT (przepis ten określa zwolnienie w podatku z tytułu wygranych w konkursach emitowanych przez środki masowego przekazu - prasa, radio i telewizja).


Zdaniem naczelnika wygrane należy opodatkować zryczałtowanym 10-proc. PIT. Płatnik jest też zobowiązany do pobrania podatku dochodowego i złożenia zeznania. Internet nie jest zaliczany do środków masowego przekazu, stąd brak zwolnienia.


Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją. Złożyła więc zażalenie do dyrektora izby skarbowej, w którym twierdziła, że internet należy zaliczyć do środków masowego przekazu na podstawie ustawy Prawo prasowe. Złożyła też skargę do WSA.


Sąd uchylił decyzję organów. Nie zgodził się z twierdzeniem dyrektora izby skarbowej, że nie mamy do czynienia z konkursem. Dyrektor zastosował definicję słownikową tego terminu, a nie ustawową. A zatem w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową od uzyskanych w Polsce dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Jeśli chodzi natomiast o art. 21 ust. 1 pkt 68 sąd uznał, że nie może rozpatrzyć tego elementu sprawy ze względu na brak stanowiska dyrektora izby skarbowej. Wyrok jest nieprawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 3528/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK