| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął kwestię opodatkowania wygranych w konkursach internetowych. Spółka w ramach panelu internetowego przeprowadzała konkursy, w których uczestnicy odpowiadający poprawnie na wszystkie pytania wygrywali nagrody. Spółka nie miała pewności, czy wygrana opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zwróciła się więc o wyjaśnienie wątpliwości do urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu stwierdził, że wygrane w konkursach internetowych nie podlegają zwolnieniu wymienionemu w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT (przepis ten określa zwolnienie w podatku z tytułu wygranych w konkursach emitowanych przez środki masowego przekazu - prasa, radio i telewizja).


Zdaniem naczelnika wygrane należy opodatkować zryczałtowanym 10-proc. PIT. Płatnik jest też zobowiązany do pobrania podatku dochodowego i złożenia zeznania. Internet nie jest zaliczany do środków masowego przekazu, stąd brak zwolnienia.


Spółka nie zgodziła się z taką interpretacją. Złożyła więc zażalenie do dyrektora izby skarbowej, w którym twierdziła, że internet należy zaliczyć do środków masowego przekazu na podstawie ustawy Prawo prasowe. Złożyła też skargę do WSA.


Sąd uchylił decyzję organów. Nie zgodził się z twierdzeniem dyrektora izby skarbowej, że nie mamy do czynienia z konkursem. Dyrektor zastosował definicję słownikową tego terminu, a nie ustawową. A zatem w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową od uzyskanych w Polsce dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. Jeśli chodzi natomiast o art. 21 ust. 1 pkt 68 sąd uznał, że nie może rozpatrzyć tego elementu sprawy ze względu na brak stanowiska dyrektora izby skarbowej. Wyrok jest nieprawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 3528/06


ŁUKASZ ZALEWSKI

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »