| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Szkolenie od szefa to przychód pracownika

Aktualizacja: 28.01.2008

Wolne od PIT jest dofinansowanie przyznane przez pracodawcę pracownikowi na dokształcanie. Zdaniem fiskusa, aby zwolnienie obowiązywało, szkolący musi posiadać akredytację ministra edukacji. Gdy szef opłaci szkolenie w placówce bez akredytacji, wartość kursu będzie przychodem pracownika. »

Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia

Aktualizacja: 28.01.2008

31 stycznia upływa termin składania przez przedsiębiorców wniosków o zawieszenie poboru cła na towary, które mogą zostać objęte 0-proc. stawką celną od 2009 roku. Wnioski w tym zakresie trzeba składać do Ministerstwa Gospodarki. »

Zmiana interpretacji nie może mieć negatywnych skutków dla podatników

Aktualizacja: 28.01.2008

Zastosowanie się przez podatnika do interpretacji przed jej zmianą nie może mu szkodzić - wyjaśnia Ministerstwo Finansów »

To samo zdarzenie gospodarcze powinno być jednakowo oceniane w każdym postępowaniu

Aktualizacja: 28.01.2008

Nie jest dopuszczalne, żeby jedno zdarzenie gospodarcze było różnie oceniane dla celów dwóch postępowań podatkowych w zakresie różnych podatków. »

Wysoki podatek dochodowy w Holandii obniżają liczne ulgi

Aktualizacja: 25.01.2008

Od zarobków osiąganych w Holandii trzeba płacić PIT według progresywnej skali podatkowej. Najwyższa stawka sięga nawet 52 proc. Obciążenia podatkowe można jednak zmniejszyć, korzystając z licznych ulg i odliczeń. »

Przeniesienie własności lokalu bez podatku

Aktualizacja: 25.01.2008

Jeżeli przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z określonymi w ustawach zasadami, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT z tytułu realizacji takiej umowy. »

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Aktualizacja: 25.01.2008

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. »

Zdrożeją papierosy i prąd

Aktualizacja: 25.01.2008

Harmonogram prac rządu przewiduje, że do końca marca Ministerstwo Finansów ma zająć się nową ustawą akcyzową. Główne zmiany dotyczą opodatkowania papierosów, energii elektrycznej oraz przeniesienia stawek do ustawy. Nie można wykluczyć, że w konsekwencji tych zmian będzie trzeba płacić więcej za prąd i papierosy. »

Odprawy wewnątrz kraju

Aktualizacja: 25.01.2008

Trudna sytuacja na granicy wschodniej spowodowała, że Ministerstwo Finansów zaleca dokonywanie odpraw celnych wewnątrz kraju. »

Janusz Palikot ratuje piekarza z Legnicy

Aktualizacja: 25.01.2008

Przewodniczący sejmowej komisji "Przyjazne Państwo" Janusz Palikot zapowiada zbiórkę publiczną dla piekarza z Legnicy, który rozdawał ubogim chleb za darmo i teraz musi zapłacić fiskusowi ponad 230 tys. zł zaległego podatku. »

W bilansie nie trzeba uwzględniać wartości odsetek od należności

Aktualizacja: 25.01.2008

Jeżeli spółka nie zamierza dochodzić od kontrahenta odsetek od należności przeterminowanej, to nie musi ich wartości uwzględniać w bilansie. »

Palacze pasują, fiskus nie traci

Aktualizacja: 25.01.2008

Sprzedaż papierosów w Polsce spadła w minionym roku do 69,8 mld sztuk, informuje "Puls Biznesu". To o 2,5 mld sztuk mniej niż sprzedano rok wcześniej, podaje Krajowy Związek Przemysłu Tytoniowego (KZPT). »

Małżonkowie i wspólnicy złożą więcej wniosków

Aktualizacja: 24.01.2008

O interpretację podatkową mogą wystąpić m.in. małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej. Jednak wniosek o interpretację nie przewiduje możliwości złożenia go przez więcej niż jednego podatnika. W konsekwencji mąż i żona lub wspólnicy w tej samej sprawie muszą składać kilka wniosków. »

Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Aktualizacja: 24.01.2008

Odliczenie VAT z faktury dokumentującej otrzymaną premię pieniężną możliwe jest tylko wtedy, gdy udzielenie premii zostaje uznane za czynność opodatkowaną tym podatkiem. »

Certyfikat księgowy tylko po zdaniu egzaminu

Aktualizacja: 24.01.2008

Przepisy dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą w ustawie o rachunkowości. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »