| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Dyrektor izby skarbowej zmieniając lub uchylając postanowienie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące interpretacji podatkowej musi wskazać, jakie naruszenie miało miejsce i na czym ono polegało.


Podatnik w styczniu 2006 r. zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania w 2003 roku z ulgi na modernizację mieszkania (art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Podatnik we wniosku wyjaśnił, że w 2003 roku poniósł wydatki na zakup i zamontowanie rolet okiennych. Zdaniem podatnika, wydatki te mogą być odliczone od podatku na podstawie i zasadach określonych w art. 27a ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko przedstawione przez podatnika za prawidłowe.


Dyrektor izby skarbowej zmienił jednak z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji. Wskazał, że instalacja rolet okiennych nie została wymieniona w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., które określa rodzaje wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną decyzję. Sąd zaznaczył, że rozstrzygnięcie organu odwoławczego o uchyleniu bądź zmianie postanowienia organu pierwszej instancji w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego może nastąpić jedynie w razie wystąpienia jednego z naruszeń określonych w art. 14b par. 5 ust. 2 Ordynacji podatkowej.


Ponadto organ odwoławczy zobowiązany jest do wykazania, które z wymienionych w tym przepisie naruszeń wystąpiło w wyniku wydania przez organ niższej instancji postanowienia i na czym ono polegało.


Sygn. akt I SA/Łd 1677/06


Bartosz Barański

Zespół zarządzania wiedzą firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK