| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Dyrektor izby skarbowej zmieniając lub uchylając postanowienie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące interpretacji podatkowej musi wskazać, jakie naruszenie miało miejsce i na czym ono polegało.


Podatnik w styczniu 2006 r. zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania w 2003 roku z ulgi na modernizację mieszkania (art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


Podatnik we wniosku wyjaśnił, że w 2003 roku poniósł wydatki na zakup i zamontowanie rolet okiennych. Zdaniem podatnika, wydatki te mogą być odliczone od podatku na podstawie i zasadach określonych w art. 27a ustawy o o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelnik urzędu skarbowego uznał stanowisko przedstawione przez podatnika za prawidłowe.


Dyrektor izby skarbowej zmienił jednak z urzędu postanowienie organu pierwszej instancji. Wskazał, że instalacja rolet okiennych nie została wymieniona w rozporządzeniu ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., które określa rodzaje wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną decyzję. Sąd zaznaczył, że rozstrzygnięcie organu odwoławczego o uchyleniu bądź zmianie postanowienia organu pierwszej instancji w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego może nastąpić jedynie w razie wystąpienia jednego z naruszeń określonych w art. 14b par. 5 ust. 2 Ordynacji podatkowej.


Ponadto organ odwoławczy zobowiązany jest do wykazania, które z wymienionych w tym przepisie naruszeń wystąpiło w wyniku wydania przez organ niższej instancji postanowienia i na czym ono polegało.


Sygn. akt I SA/Łd 1677/06


Bartosz Barański

Zespół zarządzania wiedzą firmy Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK