| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędników jest coraz mniej, ale pracują skuteczniej

Urzędników jest coraz mniej, ale pracują skuteczniej

W 2006 roku urzędy kontroli skarbowej ujawniły o 13 proc. więcej zaległości podatkowych niż w 2005 roku, mimo że zatrudnienie w nich spadło – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowej.Inspektorzy kontroli skarbowej wszczęli 4037 dochodzeń karnych skarbowych. W 641 przypadkach skierowano akty oskarżenia do sądu. Skazano 647 osób. Uniewinnionych zostało tylko 58 osób. Inspektorzy wystawili 506 mandatów karnych gotówkowych i 30 225 kredytowych.Należności niepodatkowe

W 2006 roku poza zaległościami podatkowymi w toku kontroli skarbowych stwierdzono również m.in. nieuzasadnione pobranie dotacji na kwotę 73,2 mln zł (stanowi to wzrost takich oszustw o 340 proc. w stosunku do roku 2005), naruszenie przepisów w zakresie finansów publicznych na kwotę 2,4 mld zł, a także naruszenia prawa dewizowego na kwotę 4 mld zł.Urzędy kontroli skarbowej mogą w ramach swoich uprawnień zwrócić się do właściwych organów państwowych z notą sygnalizacyjną o dostrzeżonych nieprawidłowościach. W ubiegłym roku UKS wystawiły 188 takich not. Odpowiedziano na nie w 132 przypadkach.W sprawozdaniu zawarto również dane dotyczące kontroli resortowej w skarbówce. Jej wyniki nie są optymistyczne. Organy podatkowe nie przekazywały właściwych informacji sygnalnych, urzędnicy przymykali oko na nadużywanie ulg podatkowych, w niektórych urzędach naczelnicy rozkładali na raty na preferencyjnych warunkach zaległości podatkowe. Zdarzało się też, że urzędnicy stosowali różne kryteria traktowania podatników w podobnych sytuacjach. 
Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK