| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Audytorzy wewnętrzni otrzymają szczegółowe wytyczne i wskazówki do realizacji zlecanych im zadań - zapowiada resort finansów.


ZMIANA PRAWA


Do grona osób mogących zajmować stanowisko audytora wewnętrznego zgodnie z ustawą o finansach publicznych zostaną włączeni posiadacze uprawnień audytora wewnętrznego wydawanych przez Ministerstwo Finansów - wynika z projektu przedstawionego przez resort. Takie rozwiązanie ma zapobiec nieporozumieniom powstałym w związku z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w grudniu 2006 r.

Departament Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów nie przewiduje w najbliższym czasie znaczących zmian w zakresie audytu wewnętrznego, jakie m.in. wprowadziła ostatnia nowelizacja.


Ocena audytu


Przypomnijmy, że dokonując ostatniej nowelizacji zrezygnowano z przeprowadzania ocen w odniesieniu do ogólnego funkcjonowania audytu wewnętrznego i kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Jak twierdzi Sławomir Kacprzak, dyrektor departamentu, obecnie uprawnienia ministra finansów w zakresie weryfikacji i oceny dotyczą wyłącznie prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego. Inny będzie więc profil przeprowadzanych ocen.

Możliwość przeprowadzania weryfikacji i oceny prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego na miejscu w poszczególnych jednostkach będzie wynikała wprost z ustawy o finansach publicznych - zaproponował resort finansów w opublikowanym projekcie ustawy.


Zapewnienie spójności


Kolejne propozycje zmian, tym razem w aktach wykonawczych, zostaną przedstawione w najbliższym czasie w związku z wprowadzoną pod koniec ubiegłego roku możliwością zlecania zadań audytowych przez uprawnione podmioty.

Według dyrektora departamentu koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego istotne jest, aby zlecone zadania audytowe były przeprowadzane w poszczególnych jednostkach w podobny sposób. Audytorzy wewnętrzni otrzymają więc szczegółowe wytyczne i wskazówki w tym zakresie. W niektórych przypadkach będą one miały postać programu zadania audytowego. Bardzo istotna jest również kwestia przedstawienia wyników zadania przez poszczególnych audytorów. Konieczne jest zapewnienie spójności w tym zakresie.

- Bardzo ważna będzie bieżąca współpraca z audytorami wewnętrznymi. Musimy pamiętać, że to oni dobrze znają swoje jednostki. Będziemy dążyć do tego, aby współpracować z audytorami już na etapie opracowywania programu zadania - tłumaczy Sławomir Kacprzak.

Ma to pomóc w dostosowaniu wytycznych dotyczących przeprowadzenia zadania do specyficznych warunków, które panują w tych jednostkach.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK