| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Audytorzy wewnętrzni otrzymają szczegółowe wytyczne i wskazówki do realizacji zlecanych im zadań - zapowiada resort finansów.


ZMIANA PRAWA


Do grona osób mogących zajmować stanowisko audytora wewnętrznego zgodnie z ustawą o finansach publicznych zostaną włączeni posiadacze uprawnień audytora wewnętrznego wydawanych przez Ministerstwo Finansów - wynika z projektu przedstawionego przez resort. Takie rozwiązanie ma zapobiec nieporozumieniom powstałym w związku z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w grudniu 2006 r.

Departament Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów nie przewiduje w najbliższym czasie znaczących zmian w zakresie audytu wewnętrznego, jakie m.in. wprowadziła ostatnia nowelizacja.


Ocena audytu


Przypomnijmy, że dokonując ostatniej nowelizacji zrezygnowano z przeprowadzania ocen w odniesieniu do ogólnego funkcjonowania audytu wewnętrznego i kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. Jak twierdzi Sławomir Kacprzak, dyrektor departamentu, obecnie uprawnienia ministra finansów w zakresie weryfikacji i oceny dotyczą wyłącznie prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego. Inny będzie więc profil przeprowadzanych ocen.

Możliwość przeprowadzania weryfikacji i oceny prawidłowości wykonywania audytu wewnętrznego na miejscu w poszczególnych jednostkach będzie wynikała wprost z ustawy o finansach publicznych - zaproponował resort finansów w opublikowanym projekcie ustawy.


Zapewnienie spójności


Kolejne propozycje zmian, tym razem w aktach wykonawczych, zostaną przedstawione w najbliższym czasie w związku z wprowadzoną pod koniec ubiegłego roku możliwością zlecania zadań audytowych przez uprawnione podmioty.

Według dyrektora departamentu koordynacji kontroli finansowej i audytu wewnętrznego istotne jest, aby zlecone zadania audytowe były przeprowadzane w poszczególnych jednostkach w podobny sposób. Audytorzy wewnętrzni otrzymają więc szczegółowe wytyczne i wskazówki w tym zakresie. W niektórych przypadkach będą one miały postać programu zadania audytowego. Bardzo istotna jest również kwestia przedstawienia wyników zadania przez poszczególnych audytorów. Konieczne jest zapewnienie spójności w tym zakresie.

- Bardzo ważna będzie bieżąca współpraca z audytorami wewnętrznymi. Musimy pamiętać, że to oni dobrze znają swoje jednostki. Będziemy dążyć do tego, aby współpracować z audytorami już na etapie opracowywania programu zadania - tłumaczy Sławomir Kacprzak.

Ma to pomóc w dostosowaniu wytycznych dotyczących przeprowadzenia zadania do specyficznych warunków, które panują w tych jednostkach.


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK