| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Nowy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej opracowało Ministerstwo Finansów. Zmiany związane są z ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zastąpi ono rozporządzenie z 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U. nr 165, poz. 1370).


Projektowany wzór upoważnienia jest analogiczny do dotychczasowego, przy czym wprowadzono do niego jedynie zmiany dostosowawcze wynikające ze nowelizowanych przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Zgodnie z dodanym art. 284a par. 1a Ordynacji podatkowej, w razie nieobecności kontrolowanego lub osoby upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego, kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi podmiotu kontrolowanego lub innej osobie wykonującej czynności na rzecz kontrolowanego w miejscu wszczęcia kontroli. Wobec tego we wzorze upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej została zmieniona poz. 30 Data rozpoczęcia kontroli oraz pkt 2 Pouczenia o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego.


Jednocześnie ze znowelizowanego art. 291 par. 2 Ordynacji podatkowej wynika, że kontrolujący jest zobowiązany rozpatrzyć zastrzeżenia wniesione przez kontrolowanego i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania zawiadomić go o sposobie ich załatwienia. W związku z tym został zmieniony pkt 11 Pouczenia o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK