| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Nowy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej opracowało Ministerstwo Finansów. Zmiany związane są z ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zastąpi ono rozporządzenie z 18 sierpnia 2005 r. (Dz.U. nr 165, poz. 1370).


Projektowany wzór upoważnienia jest analogiczny do dotychczasowego, przy czym wprowadzono do niego jedynie zmiany dostosowawcze wynikające ze nowelizowanych przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Zgodnie z dodanym art. 284a par. 1a Ordynacji podatkowej, w razie nieobecności kontrolowanego lub osoby upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego, kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi podmiotu kontrolowanego lub innej osobie wykonującej czynności na rzecz kontrolowanego w miejscu wszczęcia kontroli. Wobec tego we wzorze upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej została zmieniona poz. 30 Data rozpoczęcia kontroli oraz pkt 2 Pouczenia o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego.


Jednocześnie ze znowelizowanego art. 291 par. 2 Ordynacji podatkowej wynika, że kontrolujący jest zobowiązany rozpatrzyć zastrzeżenia wniesione przez kontrolowanego i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania zawiadomić go o sposobie ich załatwienia. W związku z tym został zmieniony pkt 11 Pouczenia o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK