| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Robiąc zakupy, weź paragon

Robiąc zakupy, weź paragon

Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje wprowadzenia sankcji dla tych, którzy nie biorą paragonu zakupu, jak to jest w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. we Włoszech - poinformowano podczas internetowego czatu z udziałem wiceministra Stanisława Steca.

Według danych ministerstwa w 2004 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ponad 2 tys. postępowań karnych skarbowych w zakresie nieprawidłowości ewidencji za pomocą kas fiskalnych, wymierzając mandaty na sumę 380 tys. zł i naliczając podatek dodatkowy na sumę 24 mln zł. Z kolei urzędy skarbowe przeprowadziły takich postępowań blisko 3 tys., wymierzając mandaty na łączną kwotę 513 tys. i naliczając dodatkowy podatek na prawie 97 mln zł. W związku z tym zainicjowana przez ministerstwo akcja – „Weź paragon” ma charakter nie tylko informacyjny, ale także prewencyjny, który przejawia się tym, że spowoduje to u sprzedającego świadomość, że niezaewidencjonowanie obrotu nie popłaca i naraża go na sankcje karne skarbowe.

Wiceminister finansów S. Stec przyznał, w odpowiedzi na pytanie „GP”, że obecnie analizowane są wszelkie zasady ewidencji obrotów stosowane w krajach UE. Choć znany jest fakt sankcji dla sprzedawcy i kupującego w przypadku niepobrania lub niewydania paragonu, która wynosi we Włoszech 1000 euro, to obecnie ministerstwo nie rozważa wprowadzenia tej sankcji wobec kupujących, dając wiarę, że apel w ramach akcji – „Weź paragon” przyniesie przynajmniej częściowy skutek w zakresie zmniejszenia szarej strefy. S. Stec przypomniał, że w naszych przepisach to sprzedawcy grożą sankcje za niezaewidencjonowanie obrotów za pomocą kasy fiskalnej w postaci m.in. kary grzywny, którą określa kodeks karny skarbowy. Przedstawiciel ministerstwa przyznał, że resort rozpatruje objęcie obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych również adwokatów, w przypadku przekroczenia obrotu zobowiązującego do płacenia VAT.

Bogdan Świąder
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »