| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O zwrot będą mogli ubiegać się tylko właściciele aut

O zwrot będą mogli ubiegać się tylko właściciele aut

O zwrot akcyzy od używanego samochodu będą mogli ubiegać się tylko właściciele takiego auta.


Zmiana prawa


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, o którym Gazeta Prawna pisała już 4 kwietnia 2007 r.


Zwrot będzie przysługiwał osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej i tylko raz w odniesieniu do konkretnego samochodu (osoba, której przysługuje zwrot, musi być właścicielem samochodu, którego zwrot dotyczy w momencie składania wniosku o zwrot). Resort finansów przewidział uprawnienie do odzyskania pieniędzy tylko dla osób, które faktycznie poniosły ciężar zapłaconego podatku. Do wniosku o zwrot akcyzy będzie trzeba załączyć dokument potwierdzający prawo własności samochodu. Kwotę zwrotu będzie obliczać się według specjalnego wzoru: Z=a-n, gdzie Z oznacza kwotę zwrotu akcyzy, a - podatek akcyzowy zapłacony z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, n - podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK