| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd popiera zmiany

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.


ZMIANA PRAWAProjekt nowego Wspólnotowego Kodeksu Celnego zawiera regulacje oparte na postanowieniach Strategii Liz-bońskiej, której celem jest uczynienie z Europy atrakcyjnego miejsca do inwestowania i pracy. Jego zamierzeniem jest również wypełnienie celów wspólnotowej inicjatywy egovernment poprzez stworzenie przedsiębiorcom, dzięki elektronicznemu cłu, możliwości pełnego wykorzystania nowoczesnych technologii ułatwiających obrót towarowy.

 

Projekt nowego Wspólnotowego Kodeksu Celnego zawiera regulacje oparte na postanowieniach Strategii Liz-bońskiej, której celem jest uczynienie z Europy atrakcyjnego miejsca do inwestowania i pracy. Jego zamierzeniem jest również wypełnienie celów wspólnotowej inicjatywy egovernment poprzez stworzenie przedsiębiorcom, dzięki elektronicznemu cłu, możliwości pełnego wykorzystania nowoczesnych technologii ułatwiających obrót towarowy.


Rząd zasadniczo popiera projekt nowego kodeksu. W odróżnieniu od obecnie obowiązujących regulacji projekt zawiera jedynie podstawowe przepisy odnoszące się do poszczególnych instytucji prawa celnego, pozostawiając ich doprecyzowanie przepisom wykonawczym.


Polska popiera wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym w szczególności przesyłania dokumentów drogą elektroniczną i wyeliminowania dokumentów papierowych na potrzeby celne. Pozytywnie odniesiono się m.in. do zniesienia możliwości wprowadzenia przez państwa członkowskie zastrzeżenia prawa do dokonywania na swoim obszarze zgłoszenia celnego dla agenta celnego; wprowadzenia sankcji celnych dla państw członkowskich za nieprzestrzeganie wspólnotowych przepisów prawa celnego; wprowadzenia odprawy scentralizowanej.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »