| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd popiera zmiany

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.


ZMIANA PRAWAProjekt nowego Wspólnotowego Kodeksu Celnego zawiera regulacje oparte na postanowieniach Strategii Liz-bońskiej, której celem jest uczynienie z Europy atrakcyjnego miejsca do inwestowania i pracy. Jego zamierzeniem jest również wypełnienie celów wspólnotowej inicjatywy egovernment poprzez stworzenie przedsiębiorcom, dzięki elektronicznemu cłu, możliwości pełnego wykorzystania nowoczesnych technologii ułatwiających obrót towarowy.

 

Projekt nowego Wspólnotowego Kodeksu Celnego zawiera regulacje oparte na postanowieniach Strategii Liz-bońskiej, której celem jest uczynienie z Europy atrakcyjnego miejsca do inwestowania i pracy. Jego zamierzeniem jest również wypełnienie celów wspólnotowej inicjatywy egovernment poprzez stworzenie przedsiębiorcom, dzięki elektronicznemu cłu, możliwości pełnego wykorzystania nowoczesnych technologii ułatwiających obrót towarowy.


Rząd zasadniczo popiera projekt nowego kodeksu. W odróżnieniu od obecnie obowiązujących regulacji projekt zawiera jedynie podstawowe przepisy odnoszące się do poszczególnych instytucji prawa celnego, pozostawiając ich doprecyzowanie przepisom wykonawczym.


Polska popiera wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym w szczególności przesyłania dokumentów drogą elektroniczną i wyeliminowania dokumentów papierowych na potrzeby celne. Pozytywnie odniesiono się m.in. do zniesienia możliwości wprowadzenia przez państwa członkowskie zastrzeżenia prawa do dokonywania na swoim obszarze zgłoszenia celnego dla agenta celnego; wprowadzenia sankcji celnych dla państw członkowskich za nieprzestrzeganie wspólnotowych przepisów prawa celnego; wprowadzenia odprawy scentralizowanej.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK