| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy

Fiskus powinien zapłacić za swoje błędy

Co zadecydowało o tym, że firma Eltor-Pol dochodzi odszkodowania za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami fiskusa?

- Sądy administracyjne przyznały nam rację i potwierdziły, że to my prawidłowo interpretowaliśmy przepisy, a nie organy podatkowe. Zwrócono nam więc zapłacone pieniądze. Nasz prawnik doszedł jednak do wniosku, że mamy szanse na odszkodowanie. Działania organów podatkowych doprowadziły firmę na skraj bankructwa. I nie chodziło tylko o ewentualną konieczność zapłaty źle wyliczonych zaległości podatkowych z odsetkami. Dużo groźniejsze dla egzystencji firmy okazało się zajęcie kont bankowych, utrata płynności i brak możliwości startowania w przetargach w związku z rzekomymi zaległościami. W konsekwencji firma ponosiła straty, trzeba było zwalniać pracowników, wyprzedać dochodowe nieruchomości. Właśnie naprawienia tych szkód postanowiliśmy się domagać.

 


Czy mimo że tak długo firma czekała na rozstrzygnięcie, zachęcałby pan innych podatników do dochodzenia odszkodowania?

- Samo postępowanie odszkodowawcze trwało blisko pięć lat. Mimo wszystko było warto. Zachęcam wszystkich podatników, którzy ponieśli straty w wyniku błędnych decyzji, do skorzystania z tej drogi, choć zdaję sobie sprawę, że trzeba być bardzo zdeterminowanym. W końcu firma musi przetrwać tę trudną sytuację finansową.


Praktyczna rada, jakiej mógłby pan udzielić podatnikom występującym o odszkodowanie?

- Przydaje się każdy dokument, który może potwierdzić zaistnienie i wysokość szkody. Na kwotę zasądzonego na naszą rzecz odszkodowania w wysokości 1,3 mln zł składa się utracony przychód. Nie uznano m.in. utraconych korzyści z tytułu niemożności brania udziału w przetargach. Gdybym o tym wiedział, zbierałbym wszystkie dokumenty, które mogłyby stanowić potwierdzenie wysokości szkody. Zbierałbym każdy papierek i przechowywał dłużej niż pięć lat. Przypomnę tylko, że wyliczono nam 1,2 mln zł sankcji zamiast 30 tys. zł.


Notowała Aleksandra Tarka


Eltor-Pol
prowadzi działalność w branży energetycznej i elektronicznej. Pod koniec lat 90. fiskus zakwestionował jej rozliczenia. Ostatecznie firma wygrała spór podatkowy i odzyskała niesłusznie pobrany podatek i odsetki. Firma wystąpiła o odszkodowanie. Sąd przyznał je w wysokości 1,3 mln zł.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK