| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisant płaci akcyzę

Komisant płaci akcyzę

Komisant, zobowiązując się do sprzedaży samochodu na rzecz komitenta, ale we własnym imieniu, staje się podatnikiem podatku akcyzowego.


Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię dotyczącą zapłaty akcyzy. Komisant sprzedał samochód sprowadzony przez komitenta w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie złożył deklaracji i nie zapłacił podatku. Organ celny określił zobowiązanie podatkowe, stosując 65proc. stawkę akcyzy. Komisant z decyzją się nie zgodził, twierdząc, że organ naliczył akcyzę od ceny sprzedaży, gdy jego faktycznym dochodem z tej transakcji jest marża za pośrednictwo. Ponadto zarzucił organom celnym dyskryminację dokonanej przez niego sprzedaży oraz nieuwzględnienie prawa do obniżenia podatku akcyzowego o kwotę akcyzy zapłaconej we wcześniejszej fazie obrotu.


WSA w Rzeszowie podzielił stanowisko organu, że z art. 80 ustawy o podatku akcyzowym wyraźnie wynika, iż akcyza obciąża każdy podmiot dokonujący sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją. Nie ma znaczenia przy określaniu zobowiązania w podatku akcyzowym, że komisant otrzymał tylko marżę. Zdaniem Sądu jest to kwestia rozliczeń między komisantem a komitentem w ramach umowy komisu. W ocenie WSA komisant mógł uniknąć wysokiej stawki akcyzy, dokonując rejestracji przyjętego w komis auta.


Sąd nie zgodził się z zarzutem, że doszło do dyskryminacji, stwierdzając, że miałaby ona miejsce, gdyby kwota akcyzy od samochodu starszego niż dwa lata nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia była wyższa od akcyzy za podobny samochód nabyty w kraju. Sąd stwierdził jednak, że organ naruszył art. 79 ustawy o podatku akcyzowym. Prawo obniżenia podatku akcyzowego nie jest przez ustawodawcę uzależnione od terminowego złożenia deklaracji, zatem organ powinien to prawo zawsze uwzględniać, określając zobowiązanie podatkowe.


Sygn. akt I SA/Rz 669/06


RENATA SMOLAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK