| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Mimo niskich dochodów trzeba się rozliczyć

Podatnicy, których dochody w 2006 roku nie przekroczyły 2790 zł, nie będą mieli obowiązku zapłaty podatku. Muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe.


W przypadku podatników, u których podstawa opodatkowania w 2006 roku po odjęciu wszelkich ulg i zwolnień jest równa lub mniejsza niż 2789,89 zł, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku. Jak wyjaśniła nam Ewa Flor, doradca podatkowy BDO Numerica, podana kwota, od której obliczony według skali podatkowej podatek wynosi zero, jest potocznie nazywana kwotą dochodu wolną od podatku. Wynika to z faktu, że ustawodawca przewidział, iż będzie istniała pewna kwota dochodu, od której podatnik nie zapłaci podatku. Jest to kwota ustalana w stosunku rocznym.


- Dochód poniżej progu kwoty dochodu wolnego od podatku nie zwalnia jednak z obowiązku złożenia zeznania rocznego na odpowiednim formularzu PIT. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każdy podatnik ma obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zeznanie, o wysokości osiągniętego dochodu. Każdy, a więc i taki, który faktycznie nie zapłaci podatku - podkreśliła Ewa Flor.


Jednocześnie dodała, że jeżeli okaże się, że zostały z wynagrodzenia podatnika odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy, a w ciągu całego roku podatkowego podatnik nie zarobił więcej niż 2789,89 zł, powstanie w rozliczeniu rocznym nadpłata, którą organy podatkowe zobowiązane są zwrócić podatnikowi w terminie trzech miesięcy od momentu złożenia zeznania podatkowego w urzędzie.


PRZYKŁAD: JAK WYLICZYĆ PODATEK

Podatnik w 2006 roku osiągnął dochód w wysokości 2700 zł. Aby obliczyć podatek, należy od kwoty stanowiącej 19 proc. dochodu odjąć kwotę zmniejszającą - w 2006 roku jest to 530,08 zł. 2700 zł x 19 proc. = 513 zł. Po odjęciu od 513 zł kwoty zmniejszającej (530,08 zł) otrzymamy należny podatek w wysokości 0 zł (podatek nie może być kwotą ujemną).

Przykład opracowany przez BDO Numerica


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK