| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unia nie zakwestionuje zwrotu części wydatków

Unia nie zakwestionuje zwrotu części wydatków

Ministerstwo Budownictwa uważa, że UE nie powinna kwestionować utrzymania zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.


Los utrzymania po 1 stycznia 2008 r. zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych używanych w budownictwie mieszkaniowym leży w rękach Ministerstwa Finansów.


Zgodne z prawem UE


Andrzej Aumiller, minister budownictwa, przekazał resortowi finansów ekspertyzę przygotowaną przez Ernst & Young, z której wynika, że zwrot osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych nie powinien budzić zastrzeżeń Komisji Europejskiej.

- Mówimy o refundacji wydatków, a nie zwrocie VAT. Materiały budowlane pozostaną opodatkowane 22-proc. stawką i od takiej stawki Polska będzie odprowadzać pieniądze do budżetu unijnego - tłumaczy minister budownictwa.

Według Krzysztofa Sachsa, partnera w Ernst & Young, twierdzenia Ministerstwa Finansów, że unijna dyrektywa o VAT zabrania stosowania zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych są nadużyciem.

Zastrzeżenia UE dotyczące refundacji wydatków na materiały budowlane były do niedawna koronnym argumentem Ministerstwa Finansów przeciwko przedłużeniu obowiązywania ustawy o zwrocie po 1 stycznia 2008 r. Na początku kwietnia szefowa MF Zyta Gilowska oświadczyła jednak, że rząd zastanawia się nad utrzymaniem zwrotu, pod warunkiem że uda się to pogodzić z ułatwieniami w definicji budownictwa społecznego. Resort finansów na razie nie ustosunkował się do dokumentu z Ministerstwa Budownictwa. Jak powiedział GP rzecznik prasowy MF, w kalendarzu minister Gilowskiej nie ma spotkania z ministrem Aumillerem. Na utrzymanie zwrotu najbardziej liczą osoby budujące domy samodzielnie, tzw. systemem gospodarczym. Zaniechanie refundacji znacznie podniosłoby koszt takich inwestycji.


Niepotrzebne ograniczenie


Jeżeli rząd zgodzi się utrzymać zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane, to zawarte w założeniach do definicji budownictwa społecznego ograniczenie dotyczące remontów będzie bezprzedmiotowe. Według przedstawionych przez MF na początku kwietnia założeń do definicji budownictwa społecznego po 1 stycznia 2007 r. preferencyjna stawka VAT obejmie m.in. mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy jednorodzinne do 220 mkw. kupowane od deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych czy przedsiębiorców zajmujących się obrotem nieruchomościami. Uprzywilejowane będą także remonty mieszkań, ale tylko w przypadku, gdy koszt materiałów budowlanych wykorzystanych do prac nie przekroczy 50 proc. wartości całej usługi.

W efekcie niemal wszystkie remonty opodatkowane będą 22-proc. stawką, gdyż wydatki na materiały budowlane stanowią zwykle ponad połowę kosztów tego typu usługi. Gdyby zwrot części wydatków udało się utrzymać, ograniczenie dotyczące kosztów materiałów okazałoby się bezprzedmiotowe. Inwestor planujący remont mógłby kupić materiały, indywidualnie licząc, że otrzyma z urzędu skarbowego zwrot części wydatków (odpowiadający różnicy między podstawową stawką VAT a stawką 7 proc.). W takim przypadku koszt materiałów budowlanych nie będzie się liczył do wartości usługi remontowej wykonywanej przez profesjonalną firmę. W konsekwencji 50-proc. limit zawarty w definicji zostałby przekroczony tylko w przypadku, gdyby faktura za remont objęła zarówno usługę, jak i materiały budowlane.


Ważne!

Jeśli przepisy nie zostaną zmienione, podatnicy o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych będą mogli się starać tylko do końca roku.


MARCIN MUSIAŁ

marcin.musial@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK