| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy nie powinny naliczać podatku

Urzędy nie powinny naliczać podatku

Resort finansów zalecił urzędom skarbowym, by nie pobierały VAT z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste od umów podpisanych przed 1 maja 2004 r.


Fiskusowi grożą wnioski gmin o zwrot wraz z odsetkami odprowadzonego do urzędów skarbowych VAT od niektórych opłat za użytkowanie wieczyste. Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, po 1 maja 2004 r. gminy powinny doliczać podatek do takich opłat. Niektóre tak zrobiły, podnosząc tym samym wysokość opłat o 22 proc., inne wzięły ciężar podatku na siebie.


Tymczasem 8 stycznia tego roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że opłaty od umów podpisanych przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nie powinny być opodatkowane VAT. Tym samym gminy, które odprowadzały podatek pokrywając jego koszt z własnej kasy, mogą starać się o jego zwrot. Z kolei użytkownicy wieczyści, którzy nie odliczyli podatku, mają prawo domagać się rekompensat od samorządów.


Pogląd wyrażony przez NSA i widmo zwrotu podatku z odsetkami skłoniło Ministerstwo Finansów do zmiany stanowiska. W piśmie z 27 marca do dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej (PT10-812 167/2007/MR/429) ministerswo stwierdza, że w związku z uchwałą NSA stosowanie przez organy podatkowe poprzedniego stanowiska ministra finansów może oznaczać dla budżetu państwa niepotrzebne koszty. Izby skarbowe i UKS mają stosować się do wykładni NSA.


Tym samym opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed 1 maja 2004 r., nie zawiera w sobie należnego podatku ani też nie powinna być powiększona o taki podatek.


MARCIN MUSIAŁ

marcin.musial@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK