| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo jej zapłacenia nie dokonano czynności urzędowej albo nie wydano wnioskowanego zaświadczenia lub zezwolenia.


Zwrot zapłaconej opłaty skarbowej można otrzymać tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy mimo jej uiszczenia nie dokonano czynności urzędowej, a także w sytuacji, gdy nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji). Zwrot opłaty skarbowej może wystąpić wyłącznie na wniosek, który należy złożyć do właściwego organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Wniosek podatnik powinien złożyć na piśmie wyjaśniając, od czego zapłacił opłatę skarbową, o której zwrot się ubiega, w jakiej była wysokości oraz kiedy została wpłacona. Pismo należy krótko uzasadnić i określić, w jaki sposób ma zostać dokonany zwrot (na wskazany rachunek bankowy, gotówką w kasie organu lub za pośrednictwem poczty na wskazany adres).


Procedurę zwrotu opłaty skarbowej reguluje rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. z 2006 r. nr 246, poz. 1804). Zgodnie z przepisami na podstawie złożonego wniosku o zwrot opłaty skarbowej organ podatkowy wzywa organ, który nie dokonał czynności urzędowej lub nie wydał wnioskowanego dokumentu, do przekazania tego wniosku lub zgłoszenia albo poświadczonych kopii wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej lub adnotacją o uiszczeniu opłaty w przypadku, kiedy dowód opłaty został zwrócony.


- Dopiero po takim wezwaniu organ podatkowy może wydać decyzję w zakresie zwrotu opłaty skarbowej - mówi Anna Łuszcz, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex).


Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że w sytuacji, kiedy obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciążył solidarnie na osobach lub jednostkach, decyzję o zwrocie wydaje się wszystkim solidarnie zobowiązanym do jej zapłaty, natomiast zwrot opłaty skarbowej następuje na rzecz jednej z tych osób lub jednostek, określonej w decyzji o zwrocie.


Opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym dokonano jej zapłaty


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK