| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe limity dla osób dojeżdżających do pracy

Wyższe limity dla osób dojeżdżających do pracy

Dyżur poświęcony rozliczeniom PIT pełniła Barbara Pyzel, doradca podatkowy z BDO Numerica. Czytelnicy Gazety Prawnej pytali przede wszystkim o koszty uzyskania dochodów i korzystania z ulg.


Czy przyznanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów dotyczących umowy o pracę jest uzależnione od odległości, w jakiej znajduje się miejscowość, w której jest siedziba pracodawcy oraz miejsce zamieszkania pracownika?

- W myśl art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana ustawą o PIT) koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku oraz pracy nakładczej wynoszą 127,82 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1533,84 zł, jeśli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę. Przepisy nie mówią nic na temat odległości, w jakiej znajdują się miejscowości, a więc wystarczy, aby to były dwie różne miejscowości, mogą ze sobą sąsiadować lub być położone w odległości np. 200 km.


Czy można skorzystać z ulgi odsetkowej w przypadku, gdy zawarto umowę kredytu na budowę domu jednorodzinnego przed 2001 rokiem, a kredyt otrzymano w 2002 roku?

- Stosownie do art. 26b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, odliczenie odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie takiej inwestycji przysługuje tylko, jeśli kredyt został udzielony po 1 stycznia 2002 r. Przez datę udzielenia kredytu należy rozumieć zawarcie umowy kredytu, a nie datę wypłaty środków pieniężnych.


Jakie zeznanie powinna złożyć osoba, która prowadziła w 2006 roku działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową oraz otrzymała dochody z tytułu umowy zlecenia?

- Podatnik powinien złożyć PIT-36 oraz PIT-37. Dochody z działalności gospodarczej wykazuje się w zeznaniu PIT- 36 (jeżeli są opodatkowane liniową stawką podatku wynoszącą 19 proc., to w zeznaniu PIT-36L). Natomiast dochody z tytułu umowy zlecenia należy wykazać w zeznaniu PIT-37 w sekcji C.1. wiersz 3 jako działalność wykonywaną osobiście.


Kiedy i w jakiej części można uznać za koszty uzyskania przychodów odsetki od pożyczki na zakup papierów wartościowych?

- Dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych. Według art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie między innymi akcji, udziałów oraz innych papierów wartościowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych. A więc odsetki od kredytu na zakup tych instrumentów finansowych są kosztem uzyskania przychodu w momencie ich sprzedaży i to jedynie w odpowiedniej proporcji.


Czy w przypadku składania zeznań PIT-37, z którego należy dopłacić podatek, oraz PIT-38, z którego wynika zwrot podatku, można zapłacić na rachunek urzędu skarbowego tylko różnicę?

- Zgodnie z art. 76 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), napłata podatku podlega zaliczeniu z urzędu w całości lub w części na poczet zaległości podatkowych lub bieżących zobowiązań podatkowych. Napłata zaś z zeznania PIT-37 stosownie do art. 73 par. 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej powstaje już momencie jego złożenia.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Barbara Pyzel

doradca podatkowy, BDO Numerica

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »