| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się kurs z dnia wypłaty

Liczy się kurs z dnia wypłaty

Podatnicy, którzy w 2006 roku pracowali za granicą i muszą rozliczyć się w Polsce, powinni zarobki przeliczyć na złote według odpowiednich kursów walut.


Osoby fizyczne rozliczające się z zagranicznych dochodów w Polsce mają obowiązek przeliczyć je na złote. Niektóre urzędy skarbowe każą podatnikom dla uproszczenia stosować do tego typu przeliczeń kurs średni Narodowego Banku Polskiego z 31 grudnia roku, za który podatnik się rozlicza - takie sygnały napływają do redakcji GP. Przeliczenie dokonane w ten sposób będzie jednak błędne.


Jak wyjaśnił nam Michał Zdyb, menedżer podatkowy ABC DATA, w zakresie przeliczania dochodów z pracy uzyskanych przez Polaków za granicą stosuje się art. 11 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


- Zgodnie z tymi przepisami przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut - tłumaczył Michał Zdyb.


Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.


Według eksperta, w sytuacji gdy bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.


Takie rozwiązanie nie zawsze jednak będzie możliwe do zastosowania, np. przez podatników samodzielnie rozliczających dochody zagraniczne dla celów podatkowych w Polsce.


- W przypadku takich osób bardziej racjonalne wydaje się zastosowanie np. średniego kursu NBP z dnia otrzymania, pozostawienia do dyspozycji wynagrodzenia, gdyż ten kurs powinien zostać zastosowany do obliczenia równowartości w złotych kwoty dochodu faktycznie uzyskanego za granicą - radził Michał Zdyb.


Ważne!

Archiwum średnich kursów walut obcych Narodowego Banku Polskiego można znaleźć na stronie: www.nbp.pl


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK