| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konieczne odpowiednie wykształcenie

Konieczne odpowiednie wykształcenie

Okres przejściowy przewidziany na zdobycie odpowiednich uprawnień kwalifikacyjnych dla księgowych budżetu nie został przedłużony. Od 1 stycznia 2005 r. muszą oni spełniać kryteria określone w ustawie o finansach publicznych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Od nowego roku zaczną obowiązywać nie tylko akty prawne znowelizowane w ubiegłym roku, ale też wejdzie w życie wiele przepisów uchwalonych dużo wcześniej. 1 stycznia 2005 r. upłynie okres przewidziany dla pewnych grup zawodowych na zdobycie odpowiednich, ustawowo określonych kwalifikacji.

Kwalifikacje niezbędne do pełnienia funkcji głównego księgowego jednostki budżetowej określa art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1998 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 15, poz. 148 z późn. zm.). W myśl aktualnego brzmienia art. 35 ust. 2, głównym księgowym w jednostkach sektora finansów publicznych może być osoba, która: ma obywatelstwo polskie, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych, nie była prawomocnie skazana za przestępstwa: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe, ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnia praktykę w księgowości lub ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę zawodową o kierunku rachunkowość i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości.

Wymienione warunki wykształcenia zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2005 r. W rezultacie, jeśli osoby zatrudnione na takim stanowisku nie uzupełniły wykształcenia, przestaną spełniać kryteria do pełnienia tej funkcji. Podkreślić trzeba, że kwalifikacji określonych w tym przepisie nie dają żadne szkoły średnie ani policealne i pomaturalne studium, jeśli ich kierunkiem nie była rachunkowość. Przepisy dotyczące głównego księgowego odnoszą się odpowiednio do głównego księgowego budżetu państwa, głównego księgowego części budżetowej oraz skarbnika (głównego księgowego budżetu jednostki samorządu terytorialnego).

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK