| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Różne adresy, ale rozliczenie wspólne

Różne adresy, ale rozliczenie wspólne

W czasie dyżuru telefonicznego poświęconego rozliczeniom PIT, który pełnił Michał Grzybowski, a także Karol Raźniewski, doradcy podatkowi z firmy Ernst & Young, czytelnicy pytali m.in. o wspólne rozliczenia małżonków.


Czy małżonkowie mający różne adresy zameldowania mogą się wspólnie rozliczyć?

- Jest to możliwe, gdyż miejsce zameldowania nie wpływa na możliwość wspólnego rozliczania się małżonków. Ustawa o PIT uzależnia możliwość takiego rozliczenia jedynie od: posiadania statusu polskiego rezydenta podatkowego przez oboje małżonków, pozostawania we wspólnocie majątkowej, trwania małżeństwa przez cały rok podatkowy oraz złożenia oświadczenia o chęci wspólnego rozliczenia w rocznej deklaracji (najpóźniej do dnia, w którym upływa termin na złożenie zeznania). Należy też pamiętać, że prawo do złożenia wspólnego zeznania mają małżonkowie rozliczający się na zasadach ogólnych oraz uzyskujący dochody z najmu opodatkowane ryczałtowo.



Czy odsetki od kredytu mieszkaniowego, z którego zostały sfinansowane również opłaty notarialne, mogą być odliczone w ramach ulgi odsetkowej?

- W takiej sytuacji przepisy nie precyzują, czy odsetki od części kredytu przeznaczonego na tego typu wydatki mogą być odliczane od podstawy opodatkowania. Jednak określenie, iż kredyt powinien być przeznaczony na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych wskazuje, iż wydatki niezbędne do nabycia lokalu mieszkalnego powinny być zaliczane do tych korzystających z omawianego zwolnienia. Tę tezę potwierdziła na przykład Izba Skarbowa w Bydgoszczy, która uznała opłaty notarialne za niezbędne dla nabycia lokalu mieszkalnego i stąd odsetki od części kredytu przeznaczonego na sfinansowanie opłat mogą, zdaniem izby, skorzystać z odliczenia.



Czytelniczka w zeszłym roku otrzymała mieszkanie w spadku. Czy sprzedając je po miesiącu może skorzystać z nowych przepisów, zgodnie z którymi właściciel lokalu zameldowany w nim przez co najmniej 12 miesięcy jest zwolniony z podatku. We wspomnianym mieszkaniu była zameldowana od 20 lat.

- W tym przypadku czytelniczka nie będzie mogła skorzystać z nowych przepisów, gdyż dotyczą one zbycia nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 r. Nie zmienia to faktu, że dochód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w ubiegłym roku w drodze spadku korzysta w całości ze zwolnienia z opo-datkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o PIT (w brzmieniu z 2006 roku).


Należy jednak pamiętać, że od nabytego majątku należy zapłacić podatek od spadków i darowizn. Ubiegłoroczne przepisy nie przewidywały bowiem (w odróżnieniu od obecnych) zwolnienia z opodatkowania spadków otrzymanych od członków najbliższej rodziny.



reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »