| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odpisać zagraniczny podatek

Można odpisać zagraniczny podatek

Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.


Czy osoba pracująca w Holandii przez większą część roku (wraca do Polski dwa razy do roku) powinna rozliczyć się w Polsce?

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku osoby fizyczne, jeżeli miały miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegały obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei zgodnie z przepisem art. 25 kodeksu cywilnego miejsce zamieszkania osoby fizycznej zdefiniowane jest jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jeśli zatem w świetle powyższych przepisów daną osobę można uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w 2006 roku, osoba ta powinna rozliczyć się w Polsce od całości swoich dochodów (obejmujących dochody z tytułu pracy na terytorium Holandii). Jednakże w tym przypadku istnieć będzie możliwość odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Holandii (metoda proporcjonalnego zaliczenia). Jeśli jednak zgodnie z powyższą definicją miejsca zamieszkania osoba ta posiadała miejsce zamieszkania w Holandii w 2006 roku, w Polsce powinna rozliczyć się wyłącznie z dochodów osiągniętych na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).


W rozliczeniu za 2007 rok sytuacja jest nieco bardziej klarowna, gdyż zgodnie z nową definicją miejsca zamieszkania, zawartą bezpośrednio w przepisach art. 3 ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli zatem w 2007 roku, osoba ta będzie przebywała w Polsce przez okres krótszy niż 183 dni i/lub przeniesie centrum swoich interesów życiowych do Holandii, w Polsce podlegać będzie wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.



Jak powinny zostać opodatkowane dochody otrzymane z tytułu pracy na terytorium Norwegii?

W przypadku dochodów osiągniętych przez osoby posiadające w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy z tytułu pracy na terytorium Norwegii, co do zasady dochody te będą zwolnione z opodatkowania w Polsce. Będą one jednak brane pod uwagę dla celów obliczenia stawki podatku, według której opodatkowany zostanie pozostały dochód danej osoby (metoda wyłączenia z progresją).



Czy podlegają opodatkowaniu dotacje na cele związane z rolniczą działalnością prowadzoną przez podatnika?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych.



reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »