| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odpisać zagraniczny podatek

Można odpisać zagraniczny podatek

Dyżur podatkowy pełnili eksperci z zespołu doradztwa w zakresie PIT MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, kierowanego przez Jacka Bajsona, doradcę podatkowego. Najwięcej pytań dotyczyło rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.


Czy osoba pracująca w Holandii przez większą część roku (wraca do Polski dwa razy do roku) powinna rozliczyć się w Polsce?

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku osoby fizyczne, jeżeli miały miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegały obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei zgodnie z przepisem art. 25 kodeksu cywilnego miejsce zamieszkania osoby fizycznej zdefiniowane jest jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jeśli zatem w świetle powyższych przepisów daną osobę można uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w 2006 roku, osoba ta powinna rozliczyć się w Polsce od całości swoich dochodów (obejmujących dochody z tytułu pracy na terytorium Holandii). Jednakże w tym przypadku istnieć będzie możliwość odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Holandii (metoda proporcjonalnego zaliczenia). Jeśli jednak zgodnie z powyższą definicją miejsca zamieszkania osoba ta posiadała miejsce zamieszkania w Holandii w 2006 roku, w Polsce powinna rozliczyć się wyłącznie z dochodów osiągniętych na terytorium Polski (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).


W rozliczeniu za 2007 rok sytuacja jest nieco bardziej klarowna, gdyż zgodnie z nową definicją miejsca zamieszkania, zawartą bezpośrednio w przepisach art. 3 ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli zatem w 2007 roku, osoba ta będzie przebywała w Polsce przez okres krótszy niż 183 dni i/lub przeniesie centrum swoich interesów życiowych do Holandii, w Polsce podlegać będzie wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.Jak powinny zostać opodatkowane dochody otrzymane z tytułu pracy na terytorium Norwegii?

W przypadku dochodów osiągniętych przez osoby posiadające w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy z tytułu pracy na terytorium Norwegii, co do zasady dochody te będą zwolnione z opodatkowania w Polsce. Będą one jednak brane pod uwagę dla celów obliczenia stawki podatku, według której opodatkowany zostanie pozostały dochód danej osoby (metoda wyłączenia z progresją).Czy podlegają opodatkowaniu dotacje na cele związane z rolniczą działalnością prowadzoną przez podatnika?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych.reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »