| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie mniej urzędów celnych

Będzie mniej urzędów celnych

Resort finansów zaproponował zmiany w zakresie działania niektórych urzędów celnych. Zlikwidowany zostanie m.in. II Oddział Celny w Warszawie.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra finansów z 18 listopada 2004 r. w sprawie urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur, którymi mogą być obejmowane towary (Dz.U. nr 251, poz. 2511 z późn. zm.). Zmiany te wynikają z dodania w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne, przepisów regulujących właściwość organów celnych.


Nowe regulacje wprowadzają nowe uregulowania dotyczące właściwości miejscowej organów celnych. Zgodnie z par. 38 ust. 5 tego rozporządzenia objęcia procedurą tranzytu wspólnotowego ropy naftowej dokonuje na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku, a na trasie Adamowo - Port Północny i Adamowo - Schwedt (Niemcy) naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku. Natomiast objęcia procedurą tranzytu wspólnotowego gazu wprowadzanego na obszar celny Wspólnoty i przesyłanego przez terytorium Polski systemem gazociągów tranzytowych dokonuje naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie.


W projektowanym rozporządzeniu uchylone zostały przepisy dotyczące właściwości organów celnych w sprawach tranzytu wspólnotowego ropy naftowej i gazu realizowanego za pomocą stałych urządzeń przesyłowych. Projektowane uchylenie przepisów spowodowało konieczność zamieszczenia odpowiednich zapisów ze względu na specyfikę regulacji w rozporządzeniu w sprawie urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary.


Kolejne zmiany to likwidacja II Oddziału Celnego w Warszawie. Funkcjonowanie tej jednostki generowało - według uzasadnienia do rozporządzenia - znaczne koszty związane z wynajmem i utrzymaniem pomieszczeń dla służby celnej, nieporównywalne z zakresem realizowanych zadań. Obsługę przedsiębiorców korzystających dotychczas z Oddziału Celnego II w Warszawie zapewnią Oddział Celny III w Warszawie oraz Oddział Celny IV w Warszawie. Funkcjonariusze celni zatrudnieni w likwidowanej jednostce zostali skierowani do wykonywania innych zadań.


Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK