| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie mniej urzędów celnych

Będzie mniej urzędów celnych

Resort finansów zaproponował zmiany w zakresie działania niektórych urzędów celnych. Zlikwidowany zostanie m.in. II Oddział Celny w Warszawie.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra finansów z 18 listopada 2004 r. w sprawie urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur, którymi mogą być obejmowane towary (Dz.U. nr 251, poz. 2511 z późn. zm.). Zmiany te wynikają z dodania w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne, przepisów regulujących właściwość organów celnych.


Nowe regulacje wprowadzają nowe uregulowania dotyczące właściwości miejscowej organów celnych. Zgodnie z par. 38 ust. 5 tego rozporządzenia objęcia procedurą tranzytu wspólnotowego ropy naftowej dokonuje na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku, a na trasie Adamowo - Port Północny i Adamowo - Schwedt (Niemcy) naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku. Natomiast objęcia procedurą tranzytu wspólnotowego gazu wprowadzanego na obszar celny Wspólnoty i przesyłanego przez terytorium Polski systemem gazociągów tranzytowych dokonuje naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie.


W projektowanym rozporządzeniu uchylone zostały przepisy dotyczące właściwości organów celnych w sprawach tranzytu wspólnotowego ropy naftowej i gazu realizowanego za pomocą stałych urządzeń przesyłowych. Projektowane uchylenie przepisów spowodowało konieczność zamieszczenia odpowiednich zapisów ze względu na specyfikę regulacji w rozporządzeniu w sprawie urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary.


Kolejne zmiany to likwidacja II Oddziału Celnego w Warszawie. Funkcjonowanie tej jednostki generowało - według uzasadnienia do rozporządzenia - znaczne koszty związane z wynajmem i utrzymaniem pomieszczeń dla służby celnej, nieporównywalne z zakresem realizowanych zadań. Obsługę przedsiębiorców korzystających dotychczas z Oddziału Celnego II w Warszawie zapewnią Oddział Celny III w Warszawie oraz Oddział Celny IV w Warszawie. Funkcjonariusze celni zatrudnieni w likwidowanej jednostce zostali skierowani do wykonywania innych zadań.


Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK