| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie transakcji nie ma wpływu na VAT

Rozliczenie transakcji nie ma wpływu na VAT

Zapłata ceny stanowi obrót, nawet gdy następuje w innej formie niż pieniężna. Podatnik powinien zatem zapłacić należny VAT.


WSA rozstrzygnął wątpliwości związane z obowiązkiem zapłaty VAT od transakcji. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji. Starosta, jako organ uprawniony do gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, przeprowadzał przetargi, których celem była sprzedaż nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W przetargach tych brali również udział Zabużanie. W przypadku nabycia nieruchomości przez te osoby, zapłata następowała poprzez zaliczenie na poczet wylicytowanej ceny wartości ich mienia nieruchomego pozostawionego poza terytorium kraju na mocy tzw. umów republikańskich. W konsekwencji nie dochodziło do zapłaty w formie pieniężnej.


Zdaniem starosty, w takiej sytuacji nie był on zobowiązany do odprowadzenia kwoty podatku stanowiącego 22 proc. wylicytowanej ceny, ponieważ nie wystąpił obrót, stanowiący podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o VAT.


Organy podatkowe nie podzieliły stanowiska podatnika. Ich zdaniem forma zapłaty za dostawę towaru nie jest elementem decydującym o istnieniu i wielkości obrotu. Jego wysokość, w przypadku dostawy nieruchomości, zostaje określona w akcie notarialnym, na podstawie którego następuje zbycie. Podatnik powinien więc odprowadzić VAT od całej dokonanej transakcji. Starosta odwołał się do sądu.


WSA w Krakowie oddalił skargę. Wskazał, że w sprawie niewątpliwie występuje dostawa towarów, co potwierdza umowa sprzedaży zawarta między stronami. Zdaniem sądu, dostawa ta stanowi obrót podlegający opodatkowaniu, ponieważ występuje konkretna należność, którą jest cena za nieruchomość nabywaną przez osobę uprawnioną. Natomiast forma zapłaty ceny nie ma w ocenie sądu znaczenia z punktu widzenia podatku od towarów i usług.


Sygn. akt I SA/Kr 285/06


Marcin Opoka

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK