| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatku nie ma tylko od umów zawartych w 2006 roku

Podatku nie ma tylko od umów zawartych w 2006 roku

Pożyczki udziałowców na rzecz spółki kapitałowej udzielone w 2006 roku są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli wypłata pieniędzy ma miejsce w 2007 roku.


Urząd Skarbowy w Zamościu rozstrzygnął kwestię opodatkowania umów pożyczki.Podatniczka jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2006 roku została zawarta umowa pożyczki, w której podatniczka zobowiązała się pożyczyć spółce określoną kwotę pieniędzy, przy czym środki te mają być przekazane w ratach w 2007 roku. Podatniczka nie wie, czy od wypłacanych w 2007 roku kwot należy naliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych.Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. h) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.; w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku), zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. W opisanym przypadku istotny jest zatem termin zawarcia umowy pożyczki. Ponieważ do 31 grudnia 2006 r. umowy pożyczki udziałowców na rzecz spółki kapitałowej były zwolnione od podatku, to również wypłaty w 2007 roku kwot związanych z umową pożyczki z 2006 roku będą zwolnione z podatku.Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu (nr PO III/436-1/2007 /PCC).Ewa Matyszewskareklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK