| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bliski koniec wojny o standardy księgowe

Bliski koniec wojny o standardy księgowe

Z rachunkowością jest jak z ideologią. Gdy na Zachodzie instytucje regulacyjne walczyły o to, żeby zapisy księgowe odzwierciedlały rzeczywistość gospodarczą, radzieccy audytorzy dostawali wytyczne, jakie stawki amortyzacji mają stosować wobec poszczególnych rodzajów śrubek.


Dziś toczy się wojna między dwoma systemami standardów rachunkowości: IFRS (International Financial Reporting Standards) oraz amerykańskim GAAP (Generally Accepted Accounting Principles). Sojusznikiem pierwszego z tych systemów są spółki, reprezentujące 45 proc. kapitalizacji giełdowej świata, a drugiego - 33 proc. kapitalizacji. Niezdecydowani, w tym firmy z Ameryki Łacińskiej i Japonii, zastanawiają się, na który z tych systemów warto stawiać. Coraz większe jest jednak prawdopodobieństwo, że GAAP przegra tę wojnę.Amerykańska SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) rozpoczęła właśnie konsultacje o tym, czy firmy z USA nie powinny przestawić się na stosowanie IFRS. Rzecz w tym, że od 2009 roku zagraniczne spółki notowane na amerykańskich giełdach nie będą już musiały publikować wersji swoich sprawozdań według standardów GAAP. Ma to sens, bo dotychczas wydawały rocznie około 25 mln dolarów na dwustronicowe „przeróbki” raportów, których nikt nie czytał, bo pojawiały się z opóźnieniem. Skoro jednak akcje zagranicznych firm stosujących tylko IFRS będą dopuszczone do obrotu w USA, to czy również amerykańskie firmy nie mogłyby postępować tak samo? A gdyby miały możliwość wyboru, czy zdecydowałyby się na „niepatriotyczny” system IFRS? Wiele zapewne tak, zwłaszcza wśród firm działających w skali międzynarodowej, bo i tak muszą go stosować w swoich zagranicznych spółkach zależnych. Amerykanie mają jednak zastrzeżenia do IFRS, a próby zbliżenia do siebie obu systemów jak dotąd nie powiodły się. Ustalający standardy mają zresztą zawsze ten sam problem: jak pogodzić ich jakość z powszechnością stosowania.reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK